09-09-2023

Narodowe Czytanie

NARODOWE CZYTANIE

9 września (sobota), godz. 16:00

Sala Anny Jagiellonki
Bezpłatne wejściówki do odbioru na godzinę przed wydarzeniem w kasie Zamku

Podczas XII edycji Narodowego Czytania, jak co roku pochylimy się nad klasyką polskiej literatury. Znana szczecińska aktorka – Joanna Matuszak – przeczyta fragmenty utworu “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, który uważany jest za arcydzieło powieści realistycznej XIX wieku i epopeję narodową. Jest to książka nie tylko malowniczo przedstawiająca panoramę Kresów, ale też oddająca emocje i dylematy Polaków żyjących w cieniu Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w roku 2023.

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z prof. Agatą Zawiszewską z Uniwersytetu Szczecińskiego, w której przybliżymy obecnym na wydarzeniu nowe spojrzenie na literaturę oraz publicystykę Elizy Orzeszkowej.

Joanna Matuszak – absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutowała w Teatrze Współczesnym rolą Lindy w spektaklu “Zagraj to jeszcze raz, Sam” (1994).

Agata Zawiszewska – prof. nauk humanistycznych, literaturoznawczyni pracująca na Uniwersytecie Szczecińskim w Instytucie Literatury i Nowych Mediów. Jest autorką książek u artykułów o tematyce literaturoznawczej, współredaktorką monografii zbiorowych, edytorką i redaktorką antologii.

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety