14-02-2022 / GODZ.17:00 / Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Oblicza Zamku. O miłości szlacheckiej na Pomorzu w XIX w.

OBLICZA ZAMKU

“Jest powszechnie wiadomym, że ja siostrzenicę Wielmożnego Pana, pannę Louise von Dewitz kocham…”, czyli o miłości szlacheckiej na Pomorzu w XIX w.

14 lutego (poniedziałek), godz. 17:00

Sala Literacka

Bilety: 10 zł

Prowadzenie dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US
 
Miłość i uczuciowość stanowiły w wieku XIX jedną z cech kultury mieszczańskiej, natomiast szlachtę charakteryzować miał dystans wobec emocji – ten podręcznikowy pogląd nie zawsze znajduje potwierdzenie w źródłach dotyczących w większości zubożałej szlachty pomorskiej.

Podczas wykładu ukazany zostanie sposób pojmowania miłości przez szlachtę, przywołane będą też przykłady, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie: jaką rolę odgrywały uczucia przy zawieraniu, ale i rozpadzie szlacheckich związków małżeńskich w tym czasie.
 

Oblicza Zamku to nasz nowy cykl wykładów. Zamek jako instytucja kultury jest miejscem wymiany myśli, urozmaiconych tematycznie prezentacji i spotkań. W ramach nowego cyklu organizowane będą prelekcje poświęcone szeroko pojętej historii, w tym także historii Szczecina, Pomorza Zachodniego oraz Zamku, a także różnorodnym kwestiom ze świata nauki, archeologii, kultury oraz sztuki.
 

Miejsce

Sala Literacka (wejście A)

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 10 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 10 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

Bilety: 10 zł