24-10-2024

Premiera publikacji pokonferencyjnej

PREMIERA PUBLIKACJI POKONFERENCYJNEJ

„Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie”

24 października (czwartek), godz. 17.00

Sala Anny Jagiellonki
Wstęp wolny (obowiązują wejściówki dostępne pół godziny przed wydarzeniem w kasie Zamku)

Dot. projektu FMP-005-23 Interreg VI A
„Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie” Kultura i zrównoważona turystyka. Wzmocnienie świadomości odnośnie wspólnej kultury i historii.

W 2023 roku, w 500-lecie początku reformacji w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich wraz z partnerami zorganizował sesję popularno-naukową poświęconą społecznym i kulturowym aspektom dziejów Kościoła Ewangelickiego w stolicy Pomorza. W trakcie spotkania wygłoszono 8 referatów o genezie reformacji na Pomorzu i w Szczecinie oraz rozwoju Kościoła Ewangelickiego, jego roli kulturowej i społecznej. Ukazano działalność Paula vom Rode, twórcy reformacji szczecińskiej, wprowadzenie kościoła ewangelickiego na Pomorzu w 1534 roku i rolę Jana Bugenhagena. Przedstawiono także sieć parafii ewangelickich w Szczecinie oraz początki Pedagogium Książęcego w Szczecinie i działalność ewangelickich działaczy społecznych XVIII-XIX wieku, w tym Johannesa Quistorpa.

Podczas wydarzenia wygłoszono również wykład poświęcony współczesnej parafii ewangelickiej przy kościele św. Gertrudy na Łasztowni, jej powstaniu w 1945 roku i losom w trudnych latach PRL oraz dzisiejszej działalność parafii na niwie religijnej, społecznej i kulturowej.

Zwieńczeniem sesji popularno-naukowej jest publikacja „Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie”, będąca zbiorem wystąpień z grudnia 2023 roku. W książce zamieszczono 8 wykładów badaczy polskich i niemieckich, będących uczestnikami ubiegłorocznej sesji.

Logotypy unijne na białym tle.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety