01-03-2020 - 23-06-2020 / Zamek Książąt Pomorskich

Rozmowy z gwiazdami – retrospekcja

Zamkowe Podróże Literackie czy Zamkowy Gwiazdozbiór, to wyjątkowo interesujące cykle spotkań, podczas których słuchacze mogli bliżej przyjrzeć się znanym postaciom ze świata polskiej kultury i sztuki z obszaru: teatru, filmu, muzyki, tańca czy sztuk wizualnych.  Spotkania były jednocześnie doskonałą okazją do rozmów i wywiadów, z których część ukazała się w druku w Zamkowych Propozycjach Kulturalnych. Dzięki temu dzisiaj, możemy ponownie do nich sięgnąć, by poznać artystyczne i prywatne biografie gwiazd, drogę kariery, zawodowe oraz życiowe wybory i ich konsekwencje.

Zapraszamy Państwa do lektury wybranych rozmów z bohaterami Zamkowego Gwiazdozbioru oraz Zamkowych Podróży Literackich

Rozmowa ze Stanem Borysem (Zamkowe Propozycje Kulturalne, luty 2019)

Myśl przewodnia każdego poety to wpaść w otchłań rozterki, by później wydobywać się z tego poprzez słowo. Jak można tworzyć poezję, jeżeli nie doznaje się bólu? Jak stawić czoło trudnościom, jak pokonać ból, jeżeli teraz tak łatwo można sięgnąć po wszystko, co go uśmierza, czego nam brakuje (…). Poeta musi cierpieć, by poznać smak życia. Mało wartościowy człowiek powstaje, gdy programowo unika każdego cierpienia. To nie dotyczy tylko nas, ale tak się sprawy mają na całym świecie, w życiu każdego człowieka. Kto przeżył ból, ten wie, jak pisać o radościzobacz pełną treść.


Rozmowa z Mariuszem Szczygłem (Zamkowe Propozycje Kulturalne, październik 2018)

Napisałem o Czechach wszystko, co mogłem, ale trudno uciec od kontekstu czeskiego. Bardzo bym chciał pokazać, że może istnieć jakiś naród, od którego moglibyśmy się czegoś nauczyć (choć nie jestem pewny, czy to możliwe), że nie należy się napinać, a wielkie słowa i wysokie ‘C’ wcale nie są nam potrzebne. Warto się zastanowić, czy jak się bardzo napuszamy, to czy za chwilę nie należałoby trochę wypuścić tego powietrzazobacz pełną treść.


Rozmowa z Marcinem Kydryńskim (Zamkowe Propozycje Kulturalne, maj 2019)

To zabawne: rozmawiamy w Zamku Książąt Pomorskich, gdzie przy stoliku w rogu restauracji poznałem Marize. Tu siedziałem z nią podczas kolacji w czerwcu 2007 r. Bezgranicznie wtedy zakochany tyleż w niej, co i w jej muzyce. Ona mi opowiadała o Lizbonie, której nigdy wcześniej nie widziałem. Powiedziała, że jeżeli tak wielbię muzykę fado, to powinienem koniecznie poznać jej miasto. To była moja podróż muzyczna – zobacz pełną treść.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Darmowe bilety