22-08-2024

Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – spotkanie otwarte

RZEŹBA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ DLA NIEPODLEGŁEJ W ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Spotkanie otwarte

22 sierpnia (czwartek), godz. 13:00

Duży Dziedziniec
Wstęp wolny

Spotkanie otwarte z okazji zakupu przez Zamek rzeźby „Koniec Wojny” autorstwa Richarda Hessa.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład okolicznościowy „Rzeźba pomnikowa Richarda Hessa (1937-2017). Tematy – konteksty – uwarunkowania” dr hab. Barbary Ochendowskiej-Grzelak, historyka sztuki, profesor US.

Rzeźba „Koniec Wojny” Richarda Hessa powstała na początku lat 90. XX wieku. Jej symboliczna forma wyraża zarówno wysiłek i poświęcenie, jak też nieustępliwość i niezłomność w dążeniu do pokoju.

Dzieło będzie stałym elementem przestrzeni publicznej – Dużego Dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich. Wystawione w tym miejscu stanie się inspiracją do refleksji nad jego ideałami i treściami symbolicznymi.

 

Richard Hess (1937-2017) był jednym z najważniejszych artystów europejskich okresu powojennego, specjalizującym się w rzeźbie figuratywnej.

W latach 1957-1962 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych w Berlinie. Był jednym z uczniów profesora Bernhardta Heiligera (1962-1963), a po 1965 roku asystentem Jürgena Webera i Waldemara Grzimka. W 1971 roku otrzymał stanowisko wykładowcy, a w 1980 roku tytuł profesora na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bielefeld. Za swoją twórczość został uhonorowany Nagrodą Artystyczną miasta Darmstadt oraz nagrodą na Biennale Rzeźby w Bad Homburg v. d. Höhe. Jego prace były prezentowane szerszej publiczności m.in. podczas 46. biennale sztuki współczesnej w Wenecji w 1995 roku.

W trwającej ponad pół wieku działalności artystycznej, wbrew dominującym tendencjom, jako jednemu z nielicznych twórców udało mu się przywrócić rzeźbie figuralnej należne jej miejsce na polu sztuki. Poprzez podejmowane tematy – aktualne i sugestywne, często dotykające kwestii społecznych i politycznych – starał się mówić o tym, co znajduje się u podstaw ludzkiego życia: o miłości i cierpieniu, o posiadaniu i oddaniu, o zwycięzcach i ofiarach. Jego inspiracja człowiekiem jako jednostką skupiała się głównie wokół kategorii wolności – wartości najwyższej, której nie powinna ograniczać żadna instytucja ani zbiorowość.

Celem przełamania nadmiernego schematyzmu często zwracał się ku minimalistycznym rozwiązaniom. Obecny w jego dziełach silny pierwiastek fizyczny i zmysłowy – monumentalny i majestatyczny – jest źródłem klasycznego piękna, a także jednym z walorów wpływających na ich ponadczasowość.

***

„Rzeźba to forma!

Wielkość i przestrzeń są jedynymi środkami, za pomocą których twórca może wyrazić siebie.

Każdy rzeźbiarz musi odnaleźć własne miejsce pomiędzy naturą a geometrią. Jeśli zbytnio zbliży się do natury, dzieło stanie się bezkształtne, jeśli zbytnio zbliży się do geometrii, stanie się sztywne. Miejsce między tymi dwoma biegunami musi dla każdego leżeć gdzie indziej.

Nie należy też zapominać o zewnętrznej strukturze rzeźby, która nadaje jej stabilność i przejrzystość.”
– Richard Hess

Zakup dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nazwa zadania: Zakup rzeźby „Koniec Wojny” Richarda Hessa

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety