25-06-2023

Spotkanie z Martą Żakowską

SPOTKANIE Z MARTĄ ŻAKOWSKĄ

25 czerwca (niedziela), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zamku (wejście A, I piętro) na godzinę przed spotkaniem

Marta Żakowska – antropolożka miejska, współzałożycielka i redaktorka naczelna Magazynu Miasta, pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego i popularnonaukowego magazynu o mieście. Inicjatorka Szkoły Architektury Społeczności (I edycja: 2020), ekspertka w obszarze miejskiej kultury mobilności.

Autorka tekstów poruszających społeczne konteksty architektury, publikowanych m.in. w Magazynie Miasta, Architekturze Murator, Architekturze&Biznesie, Polityce i Gazecie Wyborczej. Współautorka podcastu „Magazyn Miasta” na tokfm.pl. Pomysłodawczyni i autorka przewodnika oraz programu edukacyjnego „Miasta przyjazne starzeniu” zrealizowanego we współpracy z Globalną Siecią Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu WHO. Reprezentantka Polski w europejskiej grupie aktywistów City Makers biorącej udział w procesie tworzenia nowej Europejskiej Agendy Miejskiej.

Tematem spotkania będzie książka „Autoholizm. Jak odstawić samochód w polskim mieście” (2023). Samochód jest symbolem dobrobytu, sukcesu i wolnej Polski, a motoryzacja jednym z najważniejszych elementów współczesnej kultury. Auta są obecne we wszystkich obszarach życia prywatnego i społecznego, choć mamy dowody, że niszczą nasze życie i zdrowie. Jak do tego doszło? Czy uda nam się wyleczyć z tego uzależnienia? Autorka książki Autoholizm wierzy, że tak. Diagnozuje problem i zachęca do podjęcia konkretnych działań, które mogą pomóc nam uwolnić polskie miasta od samochodowej tyranii i sprawić, by stały się przyjaźniejsze dla ludzi i planety.

Spotkanie poprowadzi Karolina Grochowicka, aktywistka miejska, prowadząca profil społecznościowy „Idee przez miasto”, prezes Federacji „Piesza Polska”, zrzeszającej podmioty działające na rzecz praw pieszych.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety