18-04-2024

Szczeciński Salon Poezji

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

18 kwietnia (czwartek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 20 zł
Wybór wierszy, słowo wstępne i prowadzenie – Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji
Oprawa muzyczna – Oleg Wolański (akordeon)

Gościem Michała Józefa Kaweckiego będzie Józef Baran, wybitny poeta, autor dzienników i eseista.

W 1989 r. jego twórczość trafiła do podręczników szkolnych. Już dwukrotnie wiersze Poety znalazły się w zestawie tematów maturalnych z języka polskiego. W 2005 r. uczniowie interpretowali dedykowany Tadeuszowi Różewiczowi i nawiązujący do „Ocalonego” wiersz Józefa Barana „Mam dwadzieścia lat”. W roku 2022 jednym z maturalnych tematów był utwór „Najkrótsza definicja życia” z tomiku „Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy”.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą Fundacji Kościelskich (Genewa 1980), Nagrodą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2006), wyróżnieniem amerykańskiego PEN West za tom polsko-angielski „In a Flash” (Los Angeles 2001), nagrodą Orfeusza Czytelników (2021). Na swoim koncie ma blisko 40 książek, jego wiersze tłumaczone były na ponad 20 języków, w tym angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki i hebrajski. Ważną częścią w jego dorobku są również Dzienniki, choćby „Podróże z tej i nie z tej ziemi” – poetyckie impresje z wypraw m.in. do Australii, Ameryki, Brazylii i Singapuru. Zdaniem Józefa Barana: „W każdym z nas jest nieskażone źródełko, niepodobne do innych źródełek, jedyne, niepowtarzalne. Tylko trzeba je w sobie odkryć i nauczyć się czerpać stamtąd (…) Poezja jest wartością dodaną. Rodzi się zarówno z nadwyżki radości, bólu, cierpienia, miłości, jak i braku, głodu, pustki. Mieni się różnymi nastrojami jak życie, jak pory roku. Także humorem. Autodystans, autoironia są niesamowicie ważne przy pisaniu i wierszy, i dzienników. Poza tym ważne jest odczuwanie istnienia Boga czy absurdu istnienia, ta perspektywa metafizyczna.”

Dopełnieniem wierszy, które przeczyta sam autor wspólnie z zaproszonymi gośćmi, będzie rozmowa Gospodarza Salonu z Poetą.

Józef Baran Fot. Andrzej Walter, mat. z Archiwum Józefa Barana

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 20 zł
Kup online