27-04-2021 do 11-05-2021 / Zamek Książąt Pomorskich

Jerzy Radziwiłowicz czyta Adama Zagajewskiego

Szczeciński Salon Poezji

Utwory Adama Zagajewskiego czyta Jerzy Radziwiłowicz

Wydarzenie online
Premiera 27 kwietnia (wtorek), godz. 17:00

Wybór wierszy, słowo wstępne i prowadzenie: Michał Józef Kawecki – twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji
Kwietniowy, wirtualny Salon Poezji poświęcony będzie twórczości Adama Zagajewskiego. Zmarły niedawno poeta, tłumacz i eseista należał do grona najbardziej rozpoznawalnych i cenionych na świecie postaci polskiej kultury. Jego wiersze czytać będzie jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Jerzy Radziwiłowicz.

Jerzy Radziwiłowicz – aktor teatralny i filmowy. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1972). Debiutował rolą Zagorskiego w “Bolszewikach” M.F. Szatrowa w Starym Teatrze w Krakowie. Wykładał w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego (prorektor w latach 1981–1984).
W latach 1972–1996 aktor Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracował z teatrami: Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Warszawską Operą Kameralną, Syrena, a także z Instytutem im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Wrocławskim Teatrem Lalek, Sceną Plastyczną KUL w Lublinie, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Od 1998 roku aktor warszawskiego Teatru Narodowego.
Najważniejsze role J. Radziwiłowicz wykreował w spektaklach reżyserowanych przez K. Swinarskiego, np. Tomasz Zan w “Dziadach” A. Mickiewicza (1973). Jest także uznanym aktorem filmowym. Sławę przyniosły mu role w filmach Andrzeja Wajdy “Człowiek z marmuru” (1976) i “Człowiek z żelaza” (1981).

Jerzy Radziwiłowicz. Autor zdjęcia Andrzej Georgiew.
Jerzy Radziwiłowicz. Autor zdjęcia Andrzej Georgiew

Miejsce

wydarzenie online

Bilety