23-03-2020 / GODZ.16:00 / Hol Wschodni (wejście A)

Urodziny Lubinusa

Informujemy, że w trosce o Państwa bezpieczeństwo, zgodnie z wytycznymi Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego zostają zawieszone wszystkie wydarzenia odbywające się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do odwołania. Zamek jest nieczynny dla odwiedzających. Więcej informacji 

 

Urodziny Lubinusa

23 marca (poniedziałek), godz. 16:00

Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny

 

Eilhard Lubinus urodził się 23 marca 1565 r. W dniu jego urodzin zapraszamy na projekcję filmu archiwalnego „Zamek szczeciński” i spotkanie tematyczne połączone z pokazem slajdów, zakończone spacerem po zamkowych dziedzińcach. Przewodnik – Tomasz Wieczorek. Przebieg trasy spaceru: Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100).

„Zamek szczeciński” film  archiwalny, udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min.), unikatowy dokument o historii zamku i centrum Szczecina.

Autor zdjęć archiwalnych: Witold Chromiński

Opracowanie: Ryszard Kotla

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Wieczorek

Współczesny komentarz czyta: Stanisław Heropolitański

Digitalizacja zdjęć: Zbigniew Pryjmak

Realizacja: Studio nagraniowe Elvis van Tomato

 

Unikatowy dokument ukazujący historię zamku i powojenne losy centrum Szczecina.

Autorem materiału filmowego, powstałego na przełomie lat 50. i 60. XX w. jest Witold Chromiński. Zdjęcia odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 r., poddano cyfrowej rekonstrukcji i premierowo pokazano w 100-lecie urodzin ich autora. Film ukazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane albo prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Niezwykłe wrażenie robi widok tramwaju przecinającego niemal puste pole, które okazało się być zupełnie zniszczonym obszarem przy obecnym Placu Rodła. Zobaczymy też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką i świeżo odbudowany Most Długi.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Hol Wschodni (wejście A, parter)

Bilety