01-10-2020 / GODZ.16:00 / Zamek Książąt Pomorskich

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

Wydarzenie odwołane

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

Szli na zachód osadnicy, czyli Ludzie z pociągu

11 października 2020 (niedziela), godz. 16:00
Sala Kina Zamek (wejście A)
Bilety: 10 zł

Prowadzenie: Wojciech Kral i Andrzej Wątorski

W tym roku obchodziliśmy 75 rocznicę zakończenia wojny. Rok 1945 oznaczał dla Pomorza Zachodniego początek nowego okresu w dziejach oraz przemiany demograficzno-kulturowe na niespotykaną dotąd skalę. W miastach i wsiach zachodniopomorskich pojawili się ludzie z różnych stron przedwojennej Polski: z Kresów, z centrum, z Poznania. Przywieźli ze sobą bagaż cywilizacyjno-kulturowy, będący dorobkiem całych stuleci, a także doświadczenia i traumy wojenne. Byli wśród nich Polacy, Żydzi, Ukraińcy. O tamtej skomplikowanej sytuacji roku „0″ na Pomorzu Zachodnim oraz o losach repatriantów opowie Andrzej Krywalewicz – wychowawca, regionalista, pasjonat historii Pomorza.

Andrzej Krywalewicz – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego. Nauczyciel, regionalista. Śladów przeszłości poszukuje od lat przemierzając zapomniane trakty, ścieżki Pomorza Zachodniego. Poznał, wysłuchał i przelał na papier wspomnienia kilkadziesiąt osób pamiętających czas wojny, okres przedwojenny. Opowieści bohaterów zostały opublikowane w dwóch książkach: “Tam gdzie zatrzymał się pociąg” i ” Śniadanie na rozstaju torów”. Autor działu historycznego w Portalu Regionalnym Powiatu Gryfińskiego Chojna24.


Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in.: stosowanie maseczek ochronnych, konieczność mycia i dezynfekcji rąk, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Prosimy o zapoznanie się z regulaminami.

Regulamin wydarzeń kulturalnych organizowanych w sali Kina Zamek – pobierz (PDF)

Oświadczenie o stanie zdrowia – pobierz (docx)

Regulamin spotkań literackich i edukacyjnych – pobierz (PDF)

Oświadczenie o stanie zdrowia – pobierz (docx)

Zasady obsługi zwiedzających Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – pobierz (PDF)

Regulamin obiektu – pobierz (PDF)

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Sala Kina Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Kup online