03-04-2022 / GODZ.16:00 / Zamek Książąt Pomorskich

779. rocznica nadania praw miejskich Szczecinowi przez Barnima I

779. ROCZNICA NADANIA PRAW MIEJSKICH SZCZECINOWI PRZEZ BARNIMA I

3 kwietnia 1243 roku książę Barnim I Dobry z dynastii Gryfitów, który był zwolennikiem nadawania miastom i osadom nowych praw według wzoru Lubeki lub Magdeburga (tzw. lokacje na prawie magdeburskim lub lubeckim), nadał Szczecinowi prawa miejskie. W rocznicę tego wydarzenia zapraszamy do Kina Zamek na pokaz archiwalnego filmu „Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów, a także na oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach. Spotkanie i spacer poprowadzi Tomasz Wieczorek, przewodnik i kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

3 kwietnia 2022 (niedziela)

Kino Zamek, dziedzińce Zamku

godz. 16:00 – seans w Kinie Zamek. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia od godz. 15:00 w kasie Zamku (wejście A, I piętro) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego)
godz. 17:00 – spacer, wstęp wolny
 
“ZAMEK SZCZECIŃSKI”

  • Film archiwalny, udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)
  • Autor archiwalnych zdjęć Witold Chromiński
  • Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek
  • Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański
  • Digitalizacja Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio nagraniowe Elvis van Tomato

“Zamek Szczeciński” to unikalny dokument zapisu historii zamku i Szczecina. Archiwalny materiał filmowy (autorstwa Witolda Chromińskiego), do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961. Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Zrekonstruowany film miał swoją premierę w 100-lecie urodzin autora, w roku 2013. Pierwotny, niemy materiał składał się z trzech taśm i trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Dokument uzupełniono uwagami z off-u, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.

Materiał prezentuje Zamek i jego otoczenie, a także zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Film dokumentuje też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku (odbudowy Skrzydła Północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi.
 
SPACER

Po seansie, o godz. 17:00, odbędzie się spacer z przewodnikiem po zamkowych dziedzińcach. Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej, wstęp wolny. Oprowadzanie poświęcone będzie w dużej mierze postaci księcia Barnima I, ale nie zabraknie też intrygujących opowieści związanych z innymi przedstawicielami dynastii Gryfitów.

Trasa zwiedzania: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna Barnima XI, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz wykonana z brązu makieta Zamku w skali 1:100).

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety