13-05-2023

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

SZCZECIN I POMERANIA – PODRÓŻ PRZEZ WIEKI Z ZAMKIEM KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

13 maja (sobota)

Wstęp bezpłatny

Chcesz się przenieść do dawnego Szczecina albo wsiąść do prawdziwej karety? Poznać tajemnice Gryfitów i ciekawostki z życia codziennego ówczesnych mieszczan? Zapraszamy do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Zabierzemy Cię w podróż przez wieki. Poprowadzi Cię zamkowy przewodnik oraz aplikacja mobilna. Z gigantycznych puzzli ułożysz Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego autorstwa Lubinusa i dowiesz się, kim był jej twórca. Kopię tej mapy dostaniesz w prezencie. Poznasz atrakcje Szczecina i Pomeranii.

Czy siedziałeś kiedyś w prawdziwym eksponacie muzealnym? Do karety plauka będziesz mógł wsiąść i zagrać w gry – np. zostać łucznikiem.
Podczas spotkania z czytaniem fragmentów kroniki Paula Friedeborna poznasz ciekawostki z życia miasta, dawnych mieszczan oraz dworu Gryfitów.

Zapraszamy do Zamku na Dni Otwarte Funduszy Europejskich!

 

PROGRAM WYDARZENIA

CZĘŚĆ I: Godz. 15:30-16:30
SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wstęp wolny, zbiórka przy Wieży Zegarowej na Dużym Dziedzińcu

Prezentacja zamkowej aplikacji oraz karety z interaktywnym ekranem i grami edukacyjnymi. Układanie gigantycznych puzzli dwustronnych z mapami Lubinusa oraz Pomeranii. Prezentacja i wręczenie uczestnikom wydarzenia mapy atrakcji transgranicznego regionu.

Prezentacja projektu INT 51: POMERANIA – Atrakcje kulturalne i przyrodnicze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

CZĘŚĆ II: Godz. 16:45-18:00
CZYTANIE FRAGMENTÓW PIERWSZEGO POLSKIEGO WYDANIA KRONIKI PAULA FRIEDEBORNA „HISTORYCZNY OPIS MIASTA SZCZECINA Z 1613 r.”
Wstęp wolny, sala Anny Jagiellonki, wejście A, I piętro

Fragmenty polskiego przekładu „Historycznego opisu miasta Szczecina” z 1613 r., najstarszej drukowanej kroniki Szczecina autorstwa Paula Friedeborna, sekretarza, rajcy i burmistrza miasta, przeczytają aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie Anna Januszewska oraz Przemysław Walich.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), w sobotę 13 maja od godz. 10:00.

Prezentacja projektu INT188: Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety