17-05-2024 do 19-05-2024

IV Festiwal Wina Pomorza Zachodniego

IV FESTIWAL WINA POMORZA ZACHODNIEGO

17 maja (piątek), godz. 17:00-23:00
18 maja (sobota), godz. 13:00-23:00
19 maja (niedziela), godz. 13:00-19:00

Dziedzińce Zamku
Wstęp wolny

Organizator wydarzenia: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Na półmetku wiosny, a dokładnie w dniach 17-19 maja 2024 roku (piątek – niedziela), Duży Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie przyciągnie tłumy mieszkańców regionu i turystów. Wszystko to za sprawą czwartej edycji Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego. Podczas tego, wpisanego już w kalendarz szczecińskich imprez wydarzenia, jego uczestnicy będą mieć możliwość poznania barwy, aromatu i smaku trunku Bachusa powstałego na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Poprzednie trzy edycje tego eventu okazały się spektakularnym sukcesem frekwencyjno-rozrywkowym. Podczas trzech edycji Festiwalu dziedziniec Zamku odwiedziło kilkanaście tysięcy osób z kraju i zagranicy.

Festiwal Wina Pomorza Zachodniego ma na celu promowanie regionalnych win z winogron, rozwój wiedzy na temat winiarstwa i enoturystyki, popularyzację szeroko pojętej kultury wina, w tym szczególnie zachodniopomorskich tradycji winiarskich oraz integrację branży winiarskiej.

Pomorze Zachodnie to malownicze widoki i urokliwe plaże, ale także tajemnicze winnice. Stanowią one coraz popularniejszy cel dla turystów, stają się centrami kultury i tradycji, nie tylko kulinarnych. Przed nami 4. edycja Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego. To nie tylko okazja do degustacji regionalnych win. To także okazja do poszerzenia wiedzy na temat winiarstwa i poznania kolejnych atrakcji naszego przepięknego regionu oraz – co może najważniejsze – spotkania przyjaznych, pełnych pasji ludzi. Życzę miłych chwil, do których będą Państwo chcieli wracać podczas kolejnych edycji wydarzenia – zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Podczas tegorocznego festiwalu będzie można poznać ofertę aż 17 wytwórców wina (w tym 5 debiutantów), zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego. Będą to następujące podmioty:
1. Winnica Bard (debiut)
2. Winnica Bekasiak
3. Winnice Kojder
4. Winnica de Lewin (debiut)
5. Winnica Dębowe Szepty (debiut)
6. Winnica Grabowski (Binowo)
7. Winnica Invictus
8. Winnica Jassa (debiut)
9. Winnica Korzeń (debiut)
10. Winnica Molias
11. Winnica Pałacu Rajkowo
12. Winnica Sydonia
13. Winnica Szubert (Darłowo)
14. Winnica Tecławska Góra
15. Winnica Turnau
16. Winnica Zodiak
17. Skarb Templariuszy

Uczestnicy imprezy, chcąc spróbować wytwarzanego wina, będą mogli to zrobić w naczyniach przeznaczonych do spożywania tego napoju, czyli w szklanym kieliszku. Będzie go można wypożyczyć na Dziedzińcu Menniczym (małym), kupić specjalny „festiwalowy”, z którym będzie można wrócić do domu lub przynieść swój własny. To ostatnie rozwiązanie wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju, więc Organizatorzy serdecznie do niego zachęcają.

Oprócz degustacji wina na miejscu oraz jego kupna na wynos, podczas Festiwalu będzie można wzbogacić swoje doznania smakowe poprzez nabycie tradycyjnych produktów, takich jak sery czy wędliny, przygotowanych przez lokalnych producentów. Dodatkowo na Dziedzińcu Menniczym (małym) będzie można skorzystać z oferty gastronomicznej.

W trakcie wydarzenia, podczas tematycznych prelekcji, będzie można także zdobyć fachową wiedzę dotyczącą szeroko rozumianego winiarstwa. Planowany jest wykład dla osób chcących zacząć swoją przygodę z winem i poznać podstawy napoju ze sfermentowanych winogron, jak i prelekcja poświęcona enoturystyce, czyli podróżowaniu z winem w tle.

Dodatkową atrakcją festiwalu będzie akcent muzyczny w postaci wyjątkowych koncertów. Piątkowy wieczór umili występem duet współtworzony przez dwie indywidualności muzyczne – Smooth Acoustic Duo, który wykona utwory z pogranicza jazzu, soulu i muzyki popularnej w autorskich aranżacjach. Na scenie wystąpi również zespół Eva Sand & Alex Marek Band. Eva Sand to znana z poprzedniej edycji festiwalu, szczecińska wokalistka i songwriterka – Jej repertuar to mieszanka standardów jazzowych, piosenek autorskich, polskich i zagranicznych przebojów zaśpiewanych w nowych, ciekawych aranżacjach. Alex Marek to pianista, kompozytor i aranżer również ze Szczecina. Swobodnie poruszający się w każdym gatunku muzycznym ujmuje publiczność swoją finezją, zabawą i pasją. Sobotni wieczór rozpocznie muzyczna improwizacja Safety Sounds – Handpan Impro, następnie swoim ekscytującym repertuarem przez pasjonujący świat tanga i muzyki współczesnej poprowadzi Duo Agnieszka Izdebska – Mateusz Goraj. Na scenie, z autorskim programem wystąpi także lokalny zespół Parasoul, który zaprosi do wysłuchania energetycznych i wysublimowanych dźwięków z gatunku funk, soul, r&b oraz jazz w odpowiednich proporcjach.

W sobotni wieczór w ramach 18. Europejskiej Nocy Muzeów odwiedzający będą mogli bezpłatnie zwiedzać wystawy w Skrzydle Południowym (wejście L) w godz. 18:00-23:00, a także podziwiać panoramę Szczecina z punktu widokowego na Wieży Dzwonów (18:00-20:00). Oprócz nocnego zwiedzania zaplanowano również dodatkowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczegóły na stronie internetowej www.zamek.szczecin.pl.

Godziny otwarcia Festiwalu to:
• w piątek: 17:00-23:00,
• w sobotę: 13:00-23:00,
• w niedzielę: 13:00- 19:00.

Organizatorem wydarzenia jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a partnerami Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wykonawcą bazy techniczno-organizacyjnej festiwalu jest firma F.H. Stars ze Szczecina/ Flow Up events).

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

PROGRAM WYDARZENIA

17 MAJA 2024 (PIĄTEK): 17:00-23:00
17:00 – 22:30 Godziny otwarcia domków wystawienniczych
19:00 – 20:10 Koncert: Smooth Acoustic Duo
20:30 – 21:30 Koncert: Eva Sand & Alex Marek oraz Tropiki

18 MAJA 2024 (SOBOTA): 13:00-23:00
13:00 – 22:30 Godziny otwarcia domków wystawienniczych
14:00 – 15:30* Prelekcja pt. „ABC WINA, CZYLI OD CZEGO ZACZĄĆ WINNĄ PRZYGODĘ”:
Damian Orlik i Marta Sidorkiewicz – Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego
16:00 – 17:30* Prelekcja pt. „ENOTURYSTYKA, CZYLI SMAKOWITA PODRÓŻ Z KIELISZKIEM W DŁONI”:
dr Marta Sidorkiewicz – Uniwersytet Szczeciński
18:00 –18.15 Performance: Safety Sounds – Handpan Impro
19:00 – 20:10 Koncert: Duo Agnieszka Izdebska – Mateusz Goraj
20:30 – 21:30 Koncert: Parasoul

19 MAJA 2024 (NIEDZIELA): 13:00-19:00
13:00 – 18:30 Godziny otwarcia domków wystawienniczych
14:00 – 15:30* Prelekcja pt. „ZAWÓD SOMMELIER BEZ FILTRA, CZYLI KULISY PRACY W BRANŻY WINIARSKIEJ”: Maurycy Michalak – Sommelier Winnicy Turnau

W trakcie festiwalu na scenie będą odbywać się prezentacje winnic oraz konkursy wiedzy o winiarstwie. Dodatkowo będzie można usłyszeć muzyczne DJ sety grane przez „Tropiki”

GODZINY OTWARCIA WYPOŻYCZALNI KIELISZKÓW:
• Piątek: 17:00-22:00 (wypożyczanie i zwroty); od 22:00-23:00 (tylko zwroty)
• Sobota: 13:00-22:00 (wypożyczanie i zwroty); od 22:00-23:00 (tylko zwroty)
• Niedziela: 13:00-18:00 (wypożyczanie i zwroty); od 18:00-19:00 (tylko zwroty)

* Liczba miejsc na prelekcje jest ograniczona. Aby wziąć udział w wykładzie należy wcześniej odebrać bezpłatną wejściówkę w domku Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego/Wypożyczalni kieliszków (Dziedziniec Menniczy – mały). Prelekcje odbywają się w Zamkowej Sali Literackiej na 2 piętrze (wejście A – Duży Dziedziniec).

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety