25-02-2023

Międzynarodowy Dzień Przewodnika 2023 na Zamku

ZAMEK. ZWIEDZANIE DLA KAŻDEGO

25 lutego (sobota)

godz. 11:00, plac Lotników – X Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego (organizator: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników)

godz. 11:45, Dziedzińce Zamku – początek oprowadzania na Zamku w ramach X Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego

Przez wzrok, słuch czy dotyk – różnymi zmysłami, a także w dwóch językach po polsku i angielsku poznawać będzie można pełne architektonicznych i historycznych ciekawostek dziedzińce szczecińskiego zamku. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w wyjątkowy sposób włącza się w tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika.

To już X Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie. Organizują go Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia wraz z Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Pilotów i Przewodników. Z tej okazji w mieście zorganizowane zostaną bezpłatne spacery oraz zwiedzanie z przewodnikami ciekawych miejsc. Podczas oprowadzania wszyscy pasjonaci Szczecina będą mogli poznać wiele ciekawostek związanych z historią i współczesnością miasta. Tegoroczne hasło towarzyszące wydarzeniu brzmi „Szczecin moim miastem”.

 

Zamek zaprasza na trzy rodzaje spacerów (wszystkie startują o tej samej porze):

Oprowadzanie po dziedzińcach w języku polskim z tłumaczeniem na język migowy. Prowadzenie Tomasz Wieczorek i Renata Dąbek

Oprowadzanie po dziedzińcach w języku angielskim. Prowadzenie Anita Dubińska-Nowacka

Zwiedzanie sensoryczne – prezentacja zamku poprzez makietę w skali 1:100 skierowana głównie do osób z dysfunkcją wzroku, które mogą poznawać zabytek poprzez dotyk. Prowadzenie Jolanta Jurkowlaniec

 

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został zainicjowany w 1990 roku przez ówczesną prezes Światowej Organizacji Przewodników Turystycznych Titinę Loizdes. Od tej pory corocznie jest obchodzony w kilkudziesięciu krajach świata.

 

TRASA SPACERÓW Z OPROWADZANIEM:
Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne); Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100); Pomnik księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.

ZWIEDZANIE SENSORYCZNE: Przy makiecie zamku – Dziedziniec Menniczy

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety