27-09-2019 - 29-09-2019 / GODZ.12:00 - 12:00 / Dziedziniec Zamku

Święto Gryfa –
II Turniej Rycerski na Zamku

27 – 29 września 2019

Dziedzińce Zamku

wstęp wolny

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na Święto Gryfa. II Turniej Rycerski – widowisko plenerowe popularyzujące dzieje Księstwa Pomorskiego. W bogatym programie atrakcji zaplanowano m.in. wykłady historyczne, jarmark rzemiosł dawnych, koncerty muzyki dawnej, oprowadzanie po Zamku w asyście rycerzy, fireshow oraz występy kuglarzy i sbandieratori (żonglerów flagami).

Święto Gryfa to impreza nawiązująca do rocznicy najstarszego, zachowanego na pieczęci Bogusława II, wizerunku gryfa pomorskiego, znajdującego się przy dokumencie książęcym z dnia 29 września 1214 roku. Tegoroczne obchody odbędą się w weekend od 27 do 29 września.

W sobotę i niedzielę na dziedzińcu zamkowym rycerze zmierzą się w potyczkach turniejowych w pełnej przepychu oprawie. Heroldzi będą wychwalać męstwo rycerzy oraz urodę i przymioty ich dam. Loża dam będzie dodawać animuszu zmagającym się w walce rycerzom.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono bractwa rycerskie z Polski i Niemiec, pojawią się także wojowie z Czech i Wielkiej Brytanii. Widowiskowym punktem programu będzie uroczysty wjazd na zamek księcia Kazimierza V i jego narzeczonej Katarzyny brunszwickiej. Książę pojawi się w pełnej zbroi, na koniu odzianym w kropierz z gryfem, księżniczka zaś w paradnej sukni dworskiej.

Na zamkowych dziedzińcach swoje warsztaty rozstawią rzemieślnicy – rekonstruktorzy rzemiosł dawnych, m.in.: mincerz (będzie wybijać szelągi Bogusława X), garncarz, tkacz, piekarz, bartnik. Zaprezentują się także wystawcy rzemiosła współczesnego, np. ręcznie robionej biżuterii i wyrobów z drewna. Do rozmowy zapraszać będą również studenci grafiki projektowej z Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy zaprezentują swoje projekty dotyczące Szlaku Gryfitów.

Odwiedzający zamek będą mogli skosztować specjałów kuchni rycerskiej i pomorskich kucharzy, podpłomyków, miodów naturalnych i pitnych, kołaczy, pierników oraz innych frykasów.

 

 

„Rycerze zza miedzy, czyli polsko-niemieckie spotkanie grup rekonstrukcyjnych.

Święto Gryfa  – 2. Turniej Rycerski na Zamku”

 

Podczas Święta Gryfa realizowany będzie transgraniczny projekt integracyjny dla członków polskich i niemieckich bractw rycerskich. Uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach dawnych rzemiosł, oprowadzaniu po zamku i wykładach historycznych, wymienią się doświadczeniami i zaprezentują swoje bractwa rycerskie oraz historię grodów, z których się wywodzą.

Partnerem projektu jest Uckermark Studienzentrum Leuchtfeuer w Schwedt.

 

 

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).

 

Organizatorem Święta Gryfa jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, konsultantem merytorycznym Grzegorz Kuklewski „Lazarus” z Fundacji Gloria Griffin.

 

Święto Gryfa – II Turniej Rycerski na Zamku patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

 

 

 

Szczegółowy program

ŚWIĘTO GRYFA II Turniej Rycerski na Zamku

27 – 29 września 2019

Dziedzińce Zamku

wstęp wolny

 

27 września 2019 (piątek)

 • godz. 17 – 20     Wykłady historyczne na dziedzińcu Zamku:
  „Udział Księstwa Szczecińskiego u boku Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem 1410 r. – przyczyna i skutki” – Grzegorz Kuklewski
  „Historia miecza europejskiego” – Igor Górewicz
  „Wojskowość Słowian” – Igor Górewicz
 • godz. 20     Oprowadzanie po dziedzińcach Zamku w asyście rycerzy

 

28 września 2019 (sobota)

 • godz. 9 – 12     Warsztaty rzemiosł dawnych
 • godz. 12 – 19     Jarmark rzemiosł dawnych
 • godz. 14      II Turniej Rycerski na Zamku
 • godz. 16     Uroczysty wjazd księcia Kazimierza V z Katarzyną brunszwicką
 • godz. 16.30     II Turniej Rycerski na Zamku
 • godz. 18     Koncert zespołu Ariadne’s Thread (Nić Ariadny)
 • godz. 19 – 21     Nocna Gala Walk
 • godz. 21     Fireshow

 

29 września 2019 (niedziela)

 • godz. 9 – 12     Warsztaty rzemiosł dawnych
 • godz. 10 – 17     Jarmark rzemiosł dawnych
 • godz. 14     II Turniej Rycerski na Zamku – finał i półfinał
 • godz. 16     Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju
 • godz. 16.30     Koncert zespołu Ariadne’s Thread (Nić Ariadny)

 

 

Film zapowiadający Święto Gryfa – II Turniej Rycerski na Zamku 2019:

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Dziedziniec Zamku

Bilety

Wstęp wolny