07-08-2021 do 30-09-2021 / GODZ.10:00 - 18:00 / Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wieża Dzwonów znów do zwiedzania

Wieża Dzwonów znów do zwiedzania

do końca września 2021
Dziedziniec Menniczy

Górująca nad szczecińskim Zamkiem Książąt Pomorskich Wieża Dzwonów jest najwyższą z zamkowych wież. To znakomite miejsce do obserwacji zamku i niezwykłej panoramy miasta. 

Wieża Dzwonów wraz z iglicą sięga około 60 m. Ze znajdującego się na wysokości 36 m punktu widokowego rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę, m.in. na katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Warto więc pokonać ponad 200 schodów, by z góry zobaczyć fascynującą panoramę i sam zamek.

Wieża Dzwonów była częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego za czasów księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. i 80. XVI wieku. Prace te prowadzili mistrzowie włoscy pod kierunkiem Wilhelma Zachariasza. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonej części wcześniejszych budynków – Kamiennego Domu i średniowiecznej świątyni.

Dziś pod szklanymi taflami w Wieży Dzwonów prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. Po dotarciu na szczyt zobaczyć można dzwon maryjny z 1524 r., ufundowany w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu. Na ścianie zewnętrznej od strony Dziedzińca Menniczego wmurowana jest figura św. Ottona z Bambergu pochodząca z kościoła zamkowego (replika z 1934 r., Franz von Ruedorffer). Na iglicy jest gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.

– Wieża wyłączona była z użytkowania od maja 2017 r. , od czasu katastrofy budowlanej (osunięcia filara) w skrzydle północnym – mówiła podczas konferencji Wioleta Słoka, zastępca dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Po wyjaśnieniu przyczyn katastrofy eksperci Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wskazali konieczność wykonania niezbędnych prac konserwacyjnych. W ramach tych prac m.in. wymieniliśmy nawierzchnię pomostu widokowego (obecnie z polimerobetonu, wcześniej była to blacha żeberkowa). Odnowiliśmy powłoki górnej części stalowej. Wymienione zostały elementy instalacji kanalizacji deszczowej. Uszczelniono cztery wieżyczki. Przeprowadziliśmy konserwację instalacji ppoż. oraz instalacji elektrycznej wraz z doświetleniem części górnej wieży i uruchomieniem iluminacji wieży. Po zakończeniu wszystkich prac oraz zastosowaniu nowych rozwiązań dróg ewakuacyjnych mogliśmy już bez przeszkód otworzyć wieżę dla zwiedzających.

Wieża Dzwonów czynna będzie od soboty 7 sierpnia 2021, do końca września codziennie w godzinach od 10 do 18 (ostatnie wejście 17.30).

  • Bilety wstępu (10 zł i 6 zł ulgowy) dostępne będą w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej wejście I).
  • Osoby, które zakupią jednocześnie bilety wstępu na zamkowe wystawy (6 i 4 zł), będą mogły nabyć bilet na wieżę w promocyjnej cenie – 6 zł i ulgowy 4 zł.

 

Regulamin Zwiedzania Wieży Dzwonów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Wieża Dzwonów. Widok z drona na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Dziedziniec Menniczy

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 6 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 6 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.)., tel. 91 434 83 65.
  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

Dodatkowe Informacje

Wieża czynna w sezonie letnim codziennie w godz. 10:00-18:00 (ostatnie wejście 17:30). Uwaga! Na tarasie wieży może przebywać maksymalnie do 10 osób jednocześnie.