13-05-2023

Europejska Noc Muzeów na Zamku – Noc Bogusława X

NOC BOGUSŁAWA X

13 maja (sobota)

Wstęp bezpłatny

Wizyta w Zamku przeniesie widzów w świat dawnego Pomorza. Wspominać będziemy zmarłego 500 lat temu księcia Bogusława X Wielkiego oraz przypadający na czasy jego rządów okres rozkwitu i rozwoju państwa Gryfitów.

Możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych w Skrzydle Południowym (wejście L).

Odwiedzający będą mogli wyciągnąć specjalny los – każdy z nich zawierać będzie historię dotyczącą Bogusława X, książęcych sarkofagów i dawnych zwyczajów żałobnych, a także dawnej sztuki i rzemiosła.

Na tematycznych fotościankach (nawiązujących do epoki i prezentowanych wystaw) będzie można zapozować do pamiątkowych fotografii.

Dla odważnych przewidziano możliwość udziału w dworskich grach i zabawach z nagrodami.

Czynny będzie sklepik muzealny z zamkowymi wydawnictwami (wejście I), a także skrywająca relikty dawnej architektury Wieża Dzwonów – jeden z najlepszych punktów widokowych mieście (wejście E).

Na zakończenie wydarzenia Zamek zaprasza na projekcję filmu animowanego „Wielka Podróż Bogusława X” (Dziedziniec Menniczy). Film w humorystyczny sposób opowiada historię niezwykle barwnej i wyjątkowej na jak owe czasy, podróży pomorskiego księcia do Ziemi Świętej. Widzowie wraz z bohaterami odwiedzą m.in. Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr i Jerozolimę. Spotkają postacie historyczne: papieża Aleksandra VI Borgię, króla Maksymiliana I Habsburga, malarza Albrechta Dürera, Mikołaja Kopernika i wiele innych.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

18:00 – 23:00 Bezpłatne zwiedzanie wystaw
Historie pomorskie dla każdego – o Bogusławie X, sarkofagach i majątkach Gryfitów
Fotościanki do pamiątkowych fotografii
Staropomorskie gry i zabawy

18:00 – 21:00 Bezpłatne zwiedzanie Wieży Dzwonów (ostatnie wejście: 20:30)

18:00 – 23:00 Sklepik muzealny

23:00 – 24:00 Projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X”

 

WYSTAWY W SKRZYDLE POŁUDNIOWYM

WŁADCY DAWNEGO POMORZA – SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
Wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.

SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.
Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.
Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.

POMORSKIE FUNERALIA
Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.

 

WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X

animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski

„Wielka Podróż Bogusława X” to pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. Oparty jest na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498).
Film w humorystyczny i edukacyjny sposób opowiada historię niezwykle barwnej, wyjątkowej na owe czasy podróży księcia Gryfity. Widzowie wraz z bohaterami odwiedzą wiele ciekawych miejsc, jak choćby Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr, Jerozolimę. Spotkają postacie historyczne: papieża Aleksandra VI Borgię, Króla Maksymiliana I Habsburga, Albrechta Dürera, Mikołaja Kopernika i wiele innych.
Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.
Głosów postaciom użyczyli Maciej Sikorski, Michał Przybyszewski i Paulina Majtas.

 

WIEŻA DZWONÓW

Najwyższa z zamkowych wież. Podziwianie z niej miasta jest jak wycieczka po Szczecinie w pigułce, z punktu widokowego zobaczyć można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, Filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym znajduje się także dzwon maryjny z 1524 r., ufundowany w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu.

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety