07-04-2021 do 30-06-2021 / wydarzenie online

Lizbona. Portugalskie serce

Lizbona. Portugalskie serce

Wystawa fotografii Marty Płachty

7 kwietnia – 30 czerwca

wydarzenie online

 

Od 7 kwietnia zapraszamy na wirtualną wystawę prac członkini Fotoklubu Zamek, Marty Płachty. Motywem głównym prezentacji jest stolica Portugalii – Lizbona. Miasto od lat fascynuje autorkę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca.

Autorka o swoich pracach i fascynacji Lizboną:
Lizbona jest, jak piękna dziewczyna, która od pierwszego wejrzenia zachwyca swą urodą, a potem niepostrzeżenie kradnie ci serce. I nigdy go już nie oddaje. A kiedy do niej wracasz, czule cię przytula i znów zachwyca… To miasto, które non stop tętni życiem, jest gwarne i kosmopolityczne, a jednocześnie „swojskie” i przytulne. W gąszczu małych uliczek Alfamy w ogóle nie czuć atmosfery metropolii. Spacer po tej starej dzielnicy jest jak podróż w czasie. Nad brzegiem Tagu rześka bryza daje wytchnienie od upału i wspinaczki po wzgórzach Bairro Alto. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno tego miasta, ale przede wszystkim to, co tworzy jego magię – portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tą cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat, oraz uwieczniłam to na swoich fotografiach.

 

O autorce:
Marta Płachta, szczecinianka od urodzenia. Fotografią zajmuje się amatorsko. Marzyła o wyjeździe do Lizbony odkąd koleżanka jej opowiedziała o swoim pobycie i potrawie narodowej Portugalii, którą jest cataplana. Pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca, nigdy nie mając dosyć.
Podczas ostatniej wizyty w swym ukochanym mieście, znajoma Portugalka powiedziała jej: „tu es lisboeta, ALFACINHA…” czyli, „ty jesteś z Lizbony”, bo właśnie te dwa określenia opisują mieszkańców portugalskiej stolicy.
Ze zdjęć wykonanych w Lizbonie niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców. To jej pierwsza indywidualna wystawa. Marzy o wydaniu albumu fotograficznego o Lizbonie.

 


Wystawa po zniesieniu obostrzeń związanym z pandemią COVID 19, będzie prezentowana w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety