07-04-2021 do 31-08-2021 / Hol Wschodni (wejście A)

Lizbona. Portugalskie serce

Lizbona. Portugalskie serce

Wystawa fotografii Marty Płachty

7 kwietnia – 31 sierpnia

Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny

wystawa dostępna także online

 

Zapraszamy na wystawę prac członkini Fotoklubu Zamek, Marty Płachty. Motywem głównym prezentacji jest stolica Portugalii – Lizbona. Miasto od lat fascynuje autorkę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca.

Autorka o swoich pracach i fascynacji Lizboną:
Lizbona jest, jak piękna dziewczyna, która od pierwszego wejrzenia zachwyca swą urodą, a potem niepostrzeżenie kradnie ci serce. I nigdy go już nie oddaje. A kiedy do niej wracasz, czule cię przytula i znów zachwyca… To miasto, które non stop tętni życiem, jest gwarne i kosmopolityczne, a jednocześnie “swojskie” i przytulne. W gąszczu małych uliczek Alfamy w ogóle nie czuć atmosfery metropolii. Spacer po tej starej dzielnicy jest jak podróż w czasie. Nad brzegiem Tagu rześka bryza daje wytchnienie od upału i wspinaczki po wzgórzach Bairro Alto. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno tego miasta, ale przede wszystkim to, co tworzy jego magię – portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tą cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat, oraz uwieczniłam to na swoich fotografiach.

 

O autorce:
Marta Płachta, szczecinianka od urodzenia. Fotografią zajmuje się amatorsko. Marzyła o wyjeździe do Lizbony odkąd koleżanka jej opowiedziała o swoim pobycie i potrawie narodowej Portugalii, którą jest cataplana. Pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca, nigdy nie mając dosyć.
Podczas ostatniej wizyty w swym ukochanym mieście, znajoma Portugalka powiedziała jej: “tu es lisboeta, ALFACINHA…” czyli, “ty jesteś z Lizbony”, bo właśnie te dwa określenia opisują mieszkańców portugalskiej stolicy.
Ze zdjęć wykonanych w Lizbonie niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców. To jej pierwsza indywidualna wystawa. Marzy o wydaniu albumu fotograficznego o Lizbonie.

 


 

 

 

 

 


Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in. stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających w galeriach wystawowych, konieczność mycia i dezynfekcji rąk.

Regulamin zwiedzania galerii – pobierz (PDF)
Aneks nr 3 do regulaminu zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

 

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety