01-07-2022 do 31-07-2022

Wojna wyrysowana kredką

Wojna wyrysowana kredką

1 – 31 lipca
Hol Wschodni, wejście A
Wstęp wolny

Wystawa rysunków dzieci z Ukrainy, dotkniętych traumą trwającej w ich kraju wojny. W pracach przejawiają nadzieję i wdzięczność za udzieloną pomoc, mówią o solidarności dwóch narodów, ale przede wszystkim wyrażają cierpienie, strach, niepewność i tęsknotę za rodzinnymi stronami. Ekspozycja przynosi odpowiedzi na pytania, co czują mali bohaterowie, którzy – zanim znaleźli się na Pomorzu Zachodnim – przebyli tysiące kilometrów w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Prezentowane rysunki są formą komunikacji niewerbalnej dzieci. Za pomocą kredek najmłodsi oddają cały wachlarz emocji, które nie zawsze są w stanie wyrazić słowami. Na pozór zwykły obrazek staje się więc sposobem na wyrażenie głęboko skrywanych uczuć: radości, marzeń, nadziei, ale również tych trudnych – lęku, straty i tęsknoty.

W holu wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wyeksponowano 51 rysunków dziecięcych w sześciu kategoriach: “Obrazy wojny”, “Nadzieja umiera w nas ostatnia”, “Wojna = nienawiść i wykluczenie”, “Przyjaźń w obliczu tragedii”, Chwała Ukrainie!” oraz “Nadal ważne są nasze marzenia…”.

Wystawa przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Zachodniopomorski Oddział Regionalny.

Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

 

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety