10-04-2021 do 03-10-2021 / GODZ.10:00 - 18:00 / Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Szczecin. Atlas obecności – wystawa

Szczecin. Atlas obecności

od 16 marca do 3 października 2021

Galerie Skrzydła Wschodniego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wejście J, poziom -1)
od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 18:00 (w niedziele 5 i 12 września w godz. 10:00 – 16:00).
Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie zamku (wejście A, piętro I) i online na http://bilety.zamek.szczecin.pl/

 

Wystawę „Szczecin. Atlas obecności” objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Gazeta Wyborcza w Szczecinie.

 

Ekspozycja w dość nowatorski sposób podchodzi do historii miasta. Główny nacisk kładzie na rolę jego mieszkańców, ich indywidualnych i grupowych doświadczeń w budowaniu, tworzeniu Szczecina od roku 1945 do współczesności.

Wystawa odnosi się zarówno do sfery prywatnej szczecinian, jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wydarzenia.

Zależy nam na zwróceniu uwagi na wizerunek Szczecina jako obszaru, gdzie rozpoczęła się wspólna historia ludzi o odmiennych obyczajach i tradycjach, ludzi, którzy znaleźli się w nowej sytuacji życiowej – mówi Jolanta Rybkiewicz kurator wystawy. – Elementem jednoczącym te różne grupy społeczne, była kultura – scalająca, integrująca, wytwarzająca więzi, dzięki którym możliwe było zachowanie spójności w różnorodności. Nasza wystawa przypomni drogi i wydarzenia, prowadzące do Szczecina współczesnego oraz ludzi, którzy je wytyczali i kreowali.

Ekspozycja w całości przygotowywana była w pandemii, co było dużym wyzwaniem organizacyjnym. Mimo trudności udało się zgromadzić unikatowe materiały: archiwalne oraz współczesne fotografie pozyskane ze zbiorów prywatnych i od szczecińskich instytucji, dokumenty zachowane w archiwach i muzeach, archiwalne artykuły ze szczecińskich gazet, a także materiały z archiwów krajowych agencji prasowych.

Wystawa „Szczecin. Atlas Obecności” podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokaże różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta. Odwiedzający poznają krótki rys historyczny dotyczący początków miasta i jego dziejów od roku 1945, kiedy zaczęła się polska historia Szczecina. Trudne początki dla nowo powstającej, niejednorodnej społeczności i perspektywa wspólnego wysiłku, jaki trzeba ponieść aby dźwignąć miasto z ruin, są punktem wyjścia. Druga część wystawy poświęcona zostanie urbanistyce i architekturze miasta ukazując ich rolę w scalaniu społeczeństwa. Przestrzeń miejska mocno wpływa na życie mieszkańców, na ich tożsamość. Punktem odniesienia do identyfikacji z miastem są nie tylko miejsca historyczne, ważne i charakterystyczne obiekty, lecz przede wszystkim miejsca, z którymi mieszkańcy mają osobiste wspomnienia, ukształtowane na przestrzeni lat i doświadczeń. Część trzecia nawiązywać będzie do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego, ceremonii, wizyt prominentnych gości i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń, jak bunty i protesty społeczne.

 

Mamy nadzieję, że zapisane w pamięci sytuacje dnia codziennego, jak praca, szkoła, czas wolny, będą najbardziej rezonować z odbiorcami wystawy – opowiada Agata Ilnicka z zespołu kuratorskiego wystawy – Zaprosimy widzów do wspólnego odtwarzania i przeżywania tych wydarzeń, które scalały doświadczenia jednostki jako części lokalnej społeczności.

Integralną częścią wystawy jest aktywny udział widzów. Zwiedzający będą mieli okazję podzielić się swoją własną historią, wspomnieniami, opiniami, anegdotami, refleksjami. Będą mogli pozostawić ślad swojej obecności w tym niezwykłym przedstawieniu miasta i jego historii.

Wystawa „Szczecin. Atlas obecności” nie jest prezentacją zamkniętą– mówi Agata Ilnicka. – Będzie się zmieniać dzięki zaangażowaniu odwiedzających. Chcemy zaprosić ich do dialogu i współtworzenia ekspozycji. Liczymy, że prezentowany materiał wzbogaci się o nowe fotografie, drobne pamiątki i zapiski, które zechcą przekazać nam mieszkańcy miasta ze swoich prywatnych zbiorów.

Organizatorzy wprowadzili oryginalne metody prezentacji materiałów, wykorzystując m.in. interaktywne instalacje. Wystawa będzie także oddziaływała mocno na zmysły, nie tylko poprzez obraz, ale także dźwięk i… zapach.

Zwiedzających obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego, w tym korzystanie z rękawiczek.

 

ZESPÓŁ KURATORSKI:
Agata Ilnicka
Damian Garecki
Jolanta Rybkiewicz
Renata Zdero

WSPÓŁPRACA:
Anita Dubińska

PRACE TECHNICZNE:
Weronika Bilińska
Barbara Górczewska
Dariusz Żak
pod kierunkiem
Marzeny Borkowskiej

TEKSTY:
dr Wojciech Lizak
Jolanta Rybkiewicz
Bogdan Twardochleb

 

PROJEKTY GRAFICZNE:
Adrian Kościow

DRUK FOTO:
FOTOBEST Andrzej Kwiatek

© Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie


Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in. stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających w galeriach wystawowych, konieczność mycia i dezynfekcji rąk.

Regulamin zwiedzania galerii – pobierz (PDF)
Aneks nr 3 do regulaminu zwiedzania galerii – pobierz (PDF)

 

 

Miejsce

Galerie Skrzydła Wschodniego

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 6 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 4 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 4 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne: 15 IV - 15 X (poniedziałek – niedziela), godz. 10.00-18.00, 16 X - 14 IV (poniedziałek – sobota), godz. 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

Zwiedzających obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego, w tym korzystanie z rękawiczek.