Biuro CIKiT jest czynne siedem dni w tygodniu, w godzinach od 10.00 do 18.00. Zamknięte jest w tradycyjnie obchodzone święta, np. w Nowy Rok, Wielkanoc, Święta Bożego Narodzenia.
W Centrum można nabyć mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy. Można też zarezerwować lub kupić bilety na koncerty czy spektakle odbywające się nie tylko na Zamku, ale i w całym Szczecinie. Tu sprzedawana jest Szczecińska Karta Turystyczna, uprawniająca do zniżek w wybranych instytucjach kultury, restauracjach i centrach rozrywki, oraz pełniąca rolę 1.dobowego lub 3.dobowego biletu komunikacji miejskiej. Sądząc po stale rosnącym zainteresowaniu kartą 3.dobową, można wnioskować, że coraz więcej turystów zatrzymuje się w Szczecinie na dłużej niż jeden dzień, co należy uznać za dobry znak.
Pracownicy CIKiT oprowadzają po Zamku grupy turystów, przybliżając jego historię na przestrzeni wieków. Spacer z przewodnikiem wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie przygotowywane jest także w wersji dla najmłodszych, dla których często jest to jedno z pierwszych tego typu doświadczeń. Oprowadzanie przez pracownika Zamku ma duży walor poznawczy, nie tylko z uwagi na historyczne otoczenie, ale także aktualnie prowadzoną, multi-dyscyplinarną działalność mieszczących się tu instytucji kultury, takich jak: kino, teatr, galerie sztuki czy opera. Zamek włącza się również w inicjatywy propagujące krajoznawstwo stając się często punktem pozyskiwania określonej wiedzy związanej z obiektem – dla uczniów, uczestników gier miejskich czy konkursów, lub pamiątkowych stempli – dla kolekcjonerów. Biuro pomaga także w kontaktach z pilotami i przewodnikami turystycznymi.
W biurze CIKiT odwiedzający mogą się zaopatrzyć w bezpłatne foldery, ulotki, broszury z publikacjami krajoznawczymi dotyczącymi Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego. Znajdują się tu również materiały dotyczące sąsiadujących, przygranicznych terenów oraz Berlina. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza inicjatywa korzystania z komunikacji miejskiej w obydwu miastach na podstawie biletu kolejowego zakupionego na przejazd ze Szczecina do Berlina. Dużo turystów poszukuje tu informacji o regionie i województwie. Natychmiast rozchodzą się mapy szlaków rowerowych po obydwu stronach granicy. Stale ogromnym zainteresowaniem cieszą się wszelkie plany i mapy turystyczne, szczególnie bezpłatne. Bardzo poszukiwane są publikacje prezentujące ofertę turystyki aktywnej, popularnej także wśród mieszkańców miasta (wypożyczalnie kajaków i sprzętu pływającego, park linowy, Szczecińska Gubałówka, szlaki turystyczne). Otaczające Szczecin obszary leśne oraz jeziora i rozlewiska ujścia Odry są dla takiej turystyki wymarzonym wręcz terenem.
Dla wielu turystów zagranicznych Szczecin stanowi pierwsze polskie miasto, które odwiedzają. Wielu z nich, zanim wyruszy dalej, chce się w CIKiT dowiedzieć czegoś o Polsce, o innych miastach czy regionach. Pracownicy biura zbierają zatem również materiały dotyczące całego kraju. Personel włada językiem angielskim i niemieckim. Znajomość języków w tym przypadku jest bardzo ważna, bo w przygranicznym Szczecinie duża część turystów to cudzoziemcy, przede wszystkim Niemcy, Duńczycy czy Szwedzi.
Rocznie przez Centrum przewija się średnio ponad 75 tysięcy gości. Przybywają z najdalszych zakątków świata – zdarzają się turyści z Nowej Zelandii, Australii, Brazylii, Kanady, Japonii, Korei czy Chin. Oprócz obsługi bezpośredniej turystów w biurze, lwią część pracy stanowi obsługa telefoniczna, nawet ponad 200 odebranych połączeń dziennie. Wiele informacji rozsyłanych jest również pocztą tradycyjną i elektroniczną.
W CIKiT dostępny jest informator „Zamkowe Propozycje Kulturalne”.
Taka kompleksowa obsługa turysty przynosi efekt, bo często się zdarza się, że dobrze obsłużony klient wraca z przyjaciółmi i zachęca do zwiedzania innych.