12-04-2022

II tom monografii, konkurs ZFF i nowy spektakl

II tom monografii, konkurs ZFF i nowy spektakl

Drugi tom monografii “Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie”, czyli najnowsza publikacja poświęcona historii Zamku; prapremiera nowego spektaklu “Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie oraz start XIV edycji konkursu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film na wsparcie produkcji filmowej – to były główne tematy zamkowej konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 12 kwietnia.

Gości powitała dyrektor Zamku Barbara Igielska, która podkreślała, że dzisiejszy dzień jest dla niej bardzo ważny, bowiem po raz pierwszy prezentuje II tom monografii “Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie”.

– Prace nad nim trwały ponad trzy lata. To dla nas niezwykle ważne dzieło, ponieważ jest to chyba pierwsza tak kompletna monografia poświęcona historii naszej instytucji – mówiła dyrektor i dodała, że Zamek już pracuje nad kolejnymi publikacjami. – Wkrótce będzie wydane tłumaczenie najstarszej kroniki Szczecina autorstwa Paula Friedeborna. W przyszłym roku wydamy biografię księcia Bogusława X, której autorem jest prof. Edward Rymar. A jeszcze na ten rok planujemy wydanie inwentarza księcia Jana Fryderyka.

Stanisław Wziątek, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego podczas konferencji podkreślał, że dziś uwaga samorządu województwa skupia się przede wszystkim na inwestycjach w Zamku, które mają podnieść jakość i prestiż zabytku. Ale ważne są także działania (m.in. takie publikacje), przez które Zamek jako instytucja emanuje na zewnątrz i pozwala poznawać nie tylko historię samego zabytku, ale i całego regionu Pomorza Zachodniego.

Marszałek Wziątek ogłosił również start (dokładnie dzisiaj!) XIV edycji konkursu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film na wsparcie produkcji filmowej.

Szczegóły tegorocznego konkursu, w którym do rozdysponowania jest 600 tys. zł, przedstawiła Beata Bogusławska z ZFF Pomerania Film. Więcej o konkursie piszemy w materiale Masz dobry pomysł na film? Zrealizuj go z ZFF Pomerania Film

O II tomie monografii opowiedzieli Renata Zdero z Zamku oraz redaktor naukowy publikacji Kacper Pencarski.

– Drugi tom “Kart z dziejów zamku książęcego w Szczecinie” ukazuje Zamek z innej strony. Chcieliśmy pokazać go jako miejsce tętniące życiem w czasach książęcych oraz później, kiedy zamek stał się siedzibą gubernatora szwedzkiego, a następnie zamkiem królów Prus i cesarzy Niemiec. Ukazujemy też zamek, jako obiekt podziwiany na przestrzeni wieków przez podróżników i jako instytucję kultury po II wojnie światowej – mówiła Renata Zdero.

Z kolei o “Burmistrzu”, czyli nowym spektaklu Teatru Piwnica przy Krypcie i zbliżającej się prapremierze (już 22 kwietnia) opowiedzieli reżyser Waldemar Patlewicz oraz odtwórca głównej roli – Adam Dzieciniak. Waldemar Patlewicz zwracał uwagę, że to kolejny (po “Koledze Mela Gibsona”) ich wspólny spektakl na podstawie znakomitego tekstu Tomasza Jachimka.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety