530. rocznica ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki
2 lutego 1491 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ślub księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka. W 530. rocznicę książęcego ożenku Zamek zaprasza na cykl upamiętniających go wydarzeń.
Wydarzenia online:
na zamkowym kanale YouTube oraz Facebooku
2 lutego godz. 14:00
Premiera rocznicowego filmu, nawiązującego do ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki. Inscenizację kostiumową uzupełnią wypowiedzi Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbary Igielskiej i Renaty Zdero z Działu Wystaw Artystycznych Zamku. Nie zabraknie opowieści błazna Mikołaja, w którego tradycyjnie wcieli się Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku. W filmie zostanie pokazany także pomnik książęcej pary, który znajduje się przed szczecińskim zamkiem. Film oglądać będzie można do 7 lutego 2021 do godz. 22:00
od 5 lutego
Reportaż o powstającej animacji Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego na temat wielkiej wyprawy Bogusława X do Ziemi Świętej. Podróż ta odegrała znaczącą rolę w dziejach rządów księcia Bogusława. Film o wyprawie ma być pierwszą animacją odwołującą się do tematyki książąt pomorskich. Inspiracją dla produkcji jest książka profesora Edwarda Rymara, opisująca książęcą podróż, a także dawne kroniki pomorskie i sztuka teatralna Johannesa von Kitchera z początku XVI wieku.
Projekt tworzony przez Stowarzyszenie „Kamera”, wsparty został w 2020 roku przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Na zamkowym dziedzińcu:
Wystawa plenerowa “Książę się żeni”
„Roku Pańskiego 1491 w dniu Oczyszczenia Maryi [2 lutego] Prześwietna Anna, córka Najjaśniejszego króla Polski, została w najwytworniejszy sposób wprowadzona do Szczecina”. Tak protonotariusz Ewald, naoczny świadek uroczystości weselnych najwybitniejszego z Gryfitów, Bogusława X (1454-1523) i polskiej królewny Anny (1476-1501) rozpoczął swoją relację z wydarzenia „tak świetnego jak żadne z wcześniejszych”. Zachowane źródła nie wyjaśniają jednoznacznie, kto był inicjatorem projektu małżeństwa polskiej królewny z pomorskim księciem – strona polska czy pomorska. Ślub olśnił poddanych księcia i gości przybyłych do Szczecina, został opisany w kronikach pomorskich i przetrwał w pamięci potomnych do współczesności. Wystawa plenerowa „Książę się żeni!” wtajemnicza w okoliczności zawarcia tego wspaniałego dla rodu Gryfitów mariażu, przybliża sylwetki Bogusława i Anny, relacjonuje przebieg uroczystości weselnych na zamku w Szczecinie i wspomina o iście królewskim posagu Jagiellonki. Wystawę dopełniają materiały ikonograficzne z epoki ilustrujące opisywane wydarzenia.
Ponadto od 2 do 7 lutego stojący przez zamkiem pomnik książęcej pary w godz. 16 do 20 będzie podświetlony, a na Wieży Dzwonów pojawi się specjalna rocznicowa iluminacja.
Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie