15-07-2023, 16-07-2023

Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim w Goleniowie i Lubczynie

FILMOWE LATO Z POMORZEM ZACHODNIM W GOLENIOWIE I LUBCZYNIE

15 lipca 2023 (sobota), GOLENIÓW (Planty, przy placu zabaw)

16 lipca 2023 (niedziela), LUBCZYNA (marina, plaża)

Wstęp wolny

Dwa świetne polskie komediodramaty z gwiazdorską obsadą będzie można obejrzeć już w najbliższy weekend. W sobotę w Goleniowie – z cyklu Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim – zaprezentowany zostanie „Biały Potok”, a w niedzielę w Lubczynie – „Chrzciny”. Wstęp wolny.

Energia, czarny humor i znakomite dialogi, a w jednej z głównych ról Marcin Dorociński. To wszystko znajdą widzowie w polskiej komedii omyłek „Biały potok”. Opowieść o nagłych perypetiach dwóch małżeństw (Michała i Ewy oraz Kasi i Bartka) zobaczyć można już w najbliższą sobotę 15 lipca w Goleniowie (Planty, przy placu zabaw) w ramach Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim.

Dzień później w Lubczynie (marina, plaża) również jeden z najlepszych polskich komediodramatów ostatnich lat – „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia. Historia gorliwej katoliczki, która postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka – do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Z pozoru małe kłamstwo uruchamia lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. W filmie występują m.in. Maciej Musiałowski, Michał Żurawski i Andrzej Konopka oraz Katarzyna Figura, która swoją rolą (i metamorfozą!) zachwyciła krytyków filmowych. Komedia obyczajowa „Chrzciny” została nagrodzona m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu oraz Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Goleniów i Lubczyna to kolejne przystanki na szlaku Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim. Darmowe kino plenerowe z wybranymi wartościowymi filmami z ostatnich lat dotrze aż do 23 miejscowości w całym województwie. To jedna z wielu atrakcji z bogatego programu, jaki dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i wypoczywających w regionie turystów przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl spotkań z dobrym filmem rozpoczął się 8 lipca w Połczynie-Zdroju, gdzie widzów było więcej niż miejsc. Ale kino plenerowe nie ma ograniczeń i wszyscy chętni znaleźli sposób, by zobaczyć film.

Także w Goleniowe i Lubczynie dla stu pierwszych widzów będą wygodne leżaki i, podobnie jak w Połczynie-Zdroju, niespodzianki. Przywitanie widowni zaplanowane jest o godz. 21:30. Ale już wcześniej – od godz. 19:00 – w niebieskim namiocie Pomorza Zachodniego czekać będą atrakcje dla całych rodzin – m.in. koło fortuny, zadania i zagadki, gry i konkursy, gigantyczne puzzle. Można tam otrzymać informatory, przewodniki, foldery, mapki atrakcji i szlaków turystycznych, które przybliżą walory gospodarcze i turystyczne województwa, a także informacje o funduszach europejskich.

Na kolejnych przystankach wędrownego kina można gromadzić – na specjalnej karcie – odciski pieczęci. W każdej miejscowości inny. Dla tych, którzy zbiorą ich najwięcej (minimum pięć), na zakończenie lata będą specjalne nagrody.

Organizatorem Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wydarzenie finansowane jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedmiot umowy jest elementem projektu pozakonkursowego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.14 Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, nawa projektu: „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II”.

 

15 lipca 2023 (sobota)
GOLENIÓW (Planty, przy placu zabaw)
godz. 19:00 Strefa Regionu (informacje, gry, zabawy, konkursy)
godz. 21:30 Kino Plenerowe powitanie, a następnie pokaz filmu BIAŁY POTOK

BIAŁY POTOK
komedia obyczajowa, Polska 2021 (79’)
Reżyseria: Michał Grzybowski
Obsada: Marcin Dorociński, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki i Agnieszka Dulęba-Kasza

Komedia omyłek o perypetiach dwóch małżeństw. Michał i Ewa prowadzą stateczne życie podporządkowane dobrej pracy i drugiej ciąży. Kasia i Bartek borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Niespodziewanie dla wszystkich podczas kłótni Kasia wyjawia mężowi, że spędziła noc z Michałem. Przyjaźń i miłość w jednej chwili stają pod znakiem zapytania.

„Ich czworo — motyw jak z komedii Zapolskiej. Cztery charaktery, cztery razy śmieszności, cztery razy niefrasobliwości. Ta konwencja znowu się sprawdziła. Okazuje się, że do sukcesu potrzeba, bagatela, zgrabnego scenariusza (nie musi być oryginalny), celnej obsady, oraz pewnej inscenizacyjnej pokory, która przy okolicznościach niewielkiego z założenia budżetu okazała się zbawienna” – pisze w swojej recenzji krytyk Łukasz Maciejewski. „Ten skromny inscenizacyjnie i wizualnie film, co jest atutem, bazuje na typowym układzie, obowiązującym w dobrze skrojonych farsach. Zaczyna się od mocnego boom, a potem wybuchają stopniowo kolejne, podtrzymujące zainteresowanie widzów bomby, wszystko zaś prowadzi do fajerwerkowego finału” – dodaje.

Gwiazdą filmu jest Marcin Dorociński, który lata temu zachwycił się scenariuszem „Białego potoku”. „Dorociński, wciąż obsadzany przede wszystkim w rolach dojrzałych amantów i zimnych graczy, znakomicie czuje się w repertuarze komediowym, stąd zapewne entuzjazm aktora. Podejrzewam, że dla producenta i reżysera akces niekwestionowanej gwiazdy polskiego kina, jaką jest Marcin Dorociński, pozwolił na doprowadzenie projektu do szczęśliwego finału” – czytamy w jednej z opinii. I dodajmy tylko, że było to szczęśliwe zakończenie, bo „Biały potok” iskrzy energią i czarnym humorem, ale przede wszystkim znakomitymi dialogami i interakcjami pomiędzy bohaterami. Bo nie tylko Marcin Dorociński wypadł tutaj znakomicie, ale perfekcyjnie dobrana została cała obsada filmu, w którym w głównych rolach wystąpili także Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki i Agnieszka Dulęba-Kasza.

 

16 lipca 2023 (niedziela)
LUBCZYNA (marina, plaża)
godz. 18:00 Strefa Regionu (informacje, gry, zabawy, konkursy)
godz. 21:30 Kino Plenerowe, powitanie, a następnie pokaz filmu CHRZCINY

CHRZCINY
komedia obyczajowa, Polska 2021 (88 min)
Reżyseria: Jakub Skoczeń
Obsada: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Michał Żurawski, Andrzej Konopka

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

„Reżyser Jakub Skoczeń osiągnął pełen sukces w dopracowywaniu swojej prywatnej kombinacji „Cichej nocy”, „Fuchy” i „U Pana Boga za piecem”. Powstała niezwykle dynamiczna farsa, która w kabaretowym krzywym zwierciadle pokazuje blaski i cienie polskości. Przedstawiając przekrój polskiego społeczeństwa, twórcy nie boją się sięgać po slapstickowe gagi czy uwielbiany przez publikę schemat komedii omyłek, jednocześnie mimo ujemnej wiary w inteligencję widzów nie da się odmówić całości pazura i zgrabnego łączenia kabaretowych zabiegów z sensowną dramaturgicznie opowieścią” – pisze w swojej recenzji dziennikarz serwisu filmowego Pełna Sala.

Niezwykle wyrazista i zapadająca w pamięć rola Katarzyny Figury spotkała się z już bardzo dobrym przyjęciem przez widzów i krytyków. „Katarzyna Figura pokazuje, jak wielki drzemie w niej talent do ról dramatycznych. To zdumiewająca metamorfoza!” – pisał krytyk Łukasz Adamski, „Katarzyna Figura w fantastycznej formie” – podkreśla dziennikarz Artur Zaborski. Komedia obyczajowa „Chrzciny” została nagrodzona m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu oraz Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

– „Chrzciny to wspaniała opowieść mówiącą o matriarchacie. Moja bohaterka, Marianna, staje się centralną, a przy tym niebywale silną postacią. Jest motorem wszelkich wydarzeń, ale jej siła tkwi w prostocie gestów, marzeń i dążeń – nadrzędnym celem Marianny staje się ochrona zbiorowości, jaką jest jej rodzina” – podkreśla Katarzyna Figura, która stworzyła bodajże najważniejszą swoją rolę aktorską w karierze.

Na plakacie aktorzy wcielający się w role główne, 5 mężczyzn oraz 4 kobiety, w tym jedna z małym dzieckiem na rękach.

Miejsce

Goleniów, Lubczyna

Bilety