22-07-2023

Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim w Koszalinie

FILMOWE LATO Z POMORZEM ZACHODNIM W KOSZALINIE

22 lipca 2023 (sobota)

KOSZALIN (Wodna Dolina)

Wstęp wolny

godz. 19:00 – 21:30 Strefa Pomorza Zachodniego (informacje, gry, zabawy, konkursy)
godz. 21:30 Kino Plenerowe powitanie, a następnie pokaz filmu FUCKING BORNHOLM

Znakomita obsada, sceneria i muzyka, umiejętne wprowadzenie humoru, zaskakujące zwroty akcji – m.in. takie są mocne strony polskiego komediodramatu „Fucking Bornholm”. Przekonać się o tym mogą widzowie, którzy w sobotę 22 lipca wybiorą się na bezpłatny pokaz w Koszalinie. Cegiełkę do powstania tego filmu dołożył także Koszalin.

„Fucking Bornholm” z doskonałymi rolami Agnieszki Grochowskiej i Grzegorza Damięckiego (oboje za ten film nominowani do polskich Orłów), a także Macieja Stuhra i Jaśminy Polak, pokazany zostanie w kinie plenerowym w koszalińskiej Wodnej Dolinie. Projekcja rozpocznie się w sobotę 22 lipca o godz. 21:30. Odbędzie się w ramach Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim – wakacyjnego cyklu pokazów ciekawych produkcji ostatnich lat w 23 miejscowościach regionu. Organizatorem Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim jest Urząd Marszałkowski i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Seans w Koszalinie realizowany jest we współpracy z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film, którego Województwo Zachodniopomorskie oraz miasta Szczecin i Koszalin są donatorami. I właśnie ZFF Pomerania Film jest jednym z koproducentów reżyserowanego przez Annę Kazejak „Fucking Bornholm”.

Film to historia grupy przyjaciół, która wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend. Od lat spędzają go na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę?
Obraz doceniony został przez widzów i krytyków. Ma na koncie m.in. nagrodę Europa Cinemas Label w Konkursie Głównym 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Uczestnicy Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim obejrzą go w plenerze (na stu pierwszych widzów czekają wygodne leżaki i niespodzianka).

Ale do Wodnej Doliny w Koszalinie organizatorzy zapraszają już wcześniej. Od godz. 19:00 w niebieskim namiocie Pomorza Zachodniego działać będzie strefa atrakcji dla całych rodzin. Można zakręcić kołem fortuny i wygrać nagrody albo wziąć udział w konkursach, quizach, grach, zabawach. I dzieci, i dorośli mogą z gigantycznych puzzli układać słynną mapę Lubinusa (ukazującą nasze tereny w XVII w.). W niebieskiej strefie Pomorza Zachodniego trwać będzie również prezentacja walorów gospodarczych i turystycznych województwa. To doskonała okazja, by zaopatrzyć się w informatory, przewodniki i foldery, mapki atrakcji oraz szlaków turystycznych.

Wydarzenie finansowane jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedmiot umowy jest elementem projektu pozakonkursowego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.14 Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, nawa projektu: „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II”.

 

FUCKING BORNHOLM
Komediodramat, Polska 2022 (100’)
Reżyseria: Anna Kazejak
Obsada: Agnieszka Grochowska, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki, Maciej Stuhr

W 2020 roku Empik Go wypuścił oryginalny serial audio “Fucking Bornholm” i szybko okazało się, że aplikacja ma w rękach prawdziwy hit. To pełna ironii opowieść o grupie przyjaciół, którzy wybierają się z dziećmi na długi weekend od lat spędzany na duńskiej wyspie Bornholm. Na podstawie tego wydarzenia Anna Kazejak zrealizowała film „Fucking Bornholm”, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdy znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie. Kryzys w związku, problemy z komunikacją, zmęczenie oczekiwaniami innych. Brzmi znajomo, jak materiał na najlepsze memy i śmiech przez łzy? Bo tak właśnie jest.

Ta opowieść bierze na siebie mnóstwo bardzo poważnych i niejednoznacznych tematów, często opatrzonych społecznym tabu. W jednym z wywiadów Anna Kazejak podkreślała, że nie chce robić ciężkiego dramatu. Zależało jej na formie dramato-komedii, stąd nad całą opowieścią unosi się dosyć lekki ton. „Mam nadzieję, że moje filmy zadają pewne pytania i skłaniają do refleksji” — mówi Anna Kazejak, reżyserka i współscenarzystka “Fucking Bornholm”.

Agnieszka Grochowska, grająca w filmie jedną z głównych ról, mówiła: „Najbardziej podobało mi się i fascynowało mnie to, że będę miała szansę zagrać kogoś, kto w trakcie tego dziwnego, krótkiego wyjazdu na Bornholm, się uwalnia. To jest ciekawe, bo jest trudne – wydaje mi się, że często jest tak, że większość z nas nigdy nie podejmuje walki, żeby dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest poza tym, że pełni określone funkcje wobec innych ludzi”.

Miejsce

Koszalin (Wodna Dolina)

Bilety