08-07-2023

Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim w Połczynie-Zdroju

FILMOWE LATO Z POMORZEM ZACHODNIM

8 lipca 2023 (sobota)

POŁCZYN-ZDRÓJ, Park Zdrojowy (przy Pijalni wód Joasia)

godz. 18:00 Strefa Regionu
godz. 21:00 Kino Plenerowe, powitanie, rozmowa z gościem, a następnie pokaz filmu: SONATA

Gość specjalny: LECH DYBLIK

Moc letnich atrakcji dla mieszkańców Pomorza Zachodniego przygotował Urząd Marszałkowski. W 23 miejscowościach na terenie województwa odbędą się pokazy dobrych filmów i spotkania z gwiazdami kina, pikniki rowerowe i warsztaty ekologiczne. Na początek Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim zapraszamy już w sobotę 8 lipca do Połczyna Zdroju. W repertuarze „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke i spotkanie ze znanym aktorem – Lechem Dyblikiem.

Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim, to nowa oferta kierowana do mieszkańców regionu. Do tej pory organizowaliśmy m.in. rajdy rowerowe, pikniki, festyny, koncerty jazzowe czy operowe. Pomysł na letnie kino był kwestią czasu – to coraz popularniejsza forma kontaktu z dobrym filmem. Chcemy, by wakacje na Pomorzu Zachodnim kojarzyły się zarówno mieszkańcom, jak i turystom – z zabawą, spotkaniami z ciekawymi ludźmi, obcowaniem z kulturą – jednym słowem – atrakcyjnie spędzonym czasem z rodziną czy przyjaciółmimówi marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.

W programie Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim znajdą się jedne z ciekawszych produkcji ostatnich lat, tytuły docenione przez widzów i nagradzane na festiwalach, w tym interesujące obrazy polskie i koprodukcje Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. Pokazy odbędą się w 23 miejscowościach województwa. Na niektórych z kinowych przystanków z widzami spotkają się goście specjalni – gwiazdy polskiego kina.

Organizatorem Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, a realizatorem Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ze swoim, cenionym przez miłośników dobrego filmu, Kinem Zamek. Początek już w najbliższą sobotę 8 lipca o godz. 18 w Parku Zdrojowym (przy amfiteatrze) w Połczynie-Zdroju. Zobaczyć będzie można zdobywcę Nagrody Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – „Sonatę” w reż. Bartosza Blaschke z udziałem Małgorzaty Foremniak, Łukasza Simlata i wyróżnionego w kategorii najlepszy aktorski debiut Michała Sikorskiego. W rolę niezwykłego nauczyciela muzyki wcielił się Lech Dyblik i to właśnie on będzie gościem specjalnym Filmowego Lata z Pomorzem Zachodnim w Połczynie Zdroju. Spotkanie ze znanym z ponad 50. ról aktorem (m.in. „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Kiler”, „Dom zły”, „Róża”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Na bank się uda”, „Wołyń” czy serial „Świat według Kiepskich”) odbędzie się przed pokazem „Sonaty”.

Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim potrwa przez całe wakacje i dotrze do miast w różnych częściach województwa. Za każdym razem seansom filmowym towarzyszyć będą inne atrakcje dla całych rodzin. Będzie można poznać walory gospodarcze i turystyczne województwa i zaopatrzyć się w informatory, przewodniki i foldery oraz mapki atrakcji i szlaków turystycznych. Będą gry, quizy i konkursy przygotowane z myślą o dzieciach i dorosłych. Początek festynów o godz. 18, a projekcje będą się zaczynać od godz. 21. Przed seansami odbędą się spotkania i rozmowy z gośćmi. Wszystkie pokazy są bezpłatne. Warto być na miejscu punktualnie – na stu pierwszych widzów czekać będą wygodne leżaki i niespodzianki.

SONATA
dramat obyczajowy, Polska 2022 (118 min)
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat

Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena. Na drodze do spełnienia tego marzenia, bohater spotkał niezwykłego nauczyciele muzyki (Lech Dyblik).

Poruszający debiut Bartosza Blaschke to nie tylko wzruszająca opowieść o pokonywaniu słabości, ale też aktorski koncert rozpisany na role Małgorzaty Foremniak, Łukasza Simlata i debiutującego na ekranie Michała Sikorskiego. Obraz zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Michał Sikorski został wyróżniony za najlepszy aktorski debiut. Film doceniony został na kilkudziesięciu festiwalach, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera”, na Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, Grand Prix Komeda, festiwalu „Młodzi i Film” i wielu innych.

LECH DYBLIK to aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Urodził się 30 sierpnia 1956 r. w Złocieńcu. W 1981 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Zagrał w ponad 50. filmach, takich jak „Pan Tadeusz”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Kiler”, „Dom zły”, „80 milionów”, „Wołyń”, „Róża”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Na bank się uda”, „Wołyń”, „Malowany ptak”, „Po miłość”, „Sonata”. Pojawił się w wielu serialach, w tym m.in. w „Świecie według Kiepskich”, „Wojnie i pokoju”, „Wielkiej wodzie”. Jest także cenionym pieśniarzem.

 

Wydarzenie finansowane jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedmiot umowy jest elementem projektu pozakonkursowego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.14 Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, nawa projektu: „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II”.

Miejsce

POŁCZYN-ZDRÓJ, Park Zdrojowy (przy Pijalni wód Joasia)

Bilety