08-09-2023, 09-09-2023

Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim w Świdwinie i Barlinku

Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim w Świdwinie i Barlinku

8 września 2023 (piątek), ŚWIDWIN, Dziedziniec Zamku

9 września 2023 (sobota), BARLINEK, Plaża Miejska, ul. Sportowa

Wielkie uczucia, wspaniali aktorzy, reżyseria i zdjęcia, a przede wszystkim poruszająca opowieść. Już w najbliższy weekend w wędrownym kinie plenerowym Pomorza Zachodniego zobaczyć będzie można dwa ważne filmy – w piątek w Świdwinie obsypaną nagrodami „Zimną wojnę” z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem, w sobotę w Barlinku komediodramat „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego.

Piątkowy wieczór (8 września) warto spędzić na zamkowym dziedzińcu w Świdwinie. O godz. 20:00 rozpocznie się tam pokaz filmu „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. To produkcja zachwycająca i zapadająca w pamięć, doceniona na świecie – film zdobył Złotą Palmę w Cannes, 26 innych nagród oraz 37 nominacji, w tym trzy nominacje do Oscarów (w kategoriach: Najlepszy reżyser, Najlepszy film nieanglojęzyczny oraz dla pochodzącego z Zachodniopomorskiego operatora Łukasza Żala w kategorii Najlepsze zdjęcia). „Zimna wojna” to historia dwojga ludzi, którzy nie potrafią żyć razem ani bez siebie. Wiele ich dzieli – wiek, wykształcenie, energia osobowości (ona to wulkan, młoda femme fatale, on przepełniony smutkiem dojrzały introwertyk), łączy ich wspólna pasja i szalone uczucie. Para kochanków w realiach powojennej komunistycznej rzeczywistości. Wielką rolę pełni w tym filmie muzyka – ludowe przyśpiewki, standardy jazzowe, piosenki z zadymionych francuskich barów.

Burza emocji, tyle że tym razem pełna także komicznych scen, również dzień później (9 września) na ekranie kina plenerowego w Barlinku. Tam odbędzie się pokaz komediodramatu „7 uczuć”. Seans rozpocznie się o godz. 20:00. Doskonale znany widzom z innych filmów Marka Koterskiego (choćby z kultowego już dziś „Dnia świra”) Adaś Miauczyński w „7 uczuciach” powraca do czasów, wcale nie tak beztroskiego, dzieciństwa. Ta podróż do przeszłości pełna jest przezabawnych sytuacji, ale przynosi też wiele wzruszeń i refleksji.

Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim to trwający od 8 lipca cykl mobilnego kina plenerowego z pokazami interesujących produkcji ostatnich lat. Organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Kino dotrze łącznie do 23 miejscowości województwa. Już odbyło się 17 seansów. Zawsze poprzedza je Strefa Pomorza Zachodniego – uruchamiany kilka godzin wcześniej (w Świdwinie i Barlinku o godz. 18:00) program atrakcji dla całych rodzin, a także prezentacji walorów turystycznych i gospodarczych regionu.

Wydarzenie finansowane jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedmiot umowy jest elementem projektu pozakonkursowego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.14 Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, nawa projektu: „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II”.

Wszystkie pokazy są bezpłatne. Warto być na miejscu punktualnie – na stu pierwszych widzów czekają wygodne leżaki i niespodzianki.

Świdwin, Dziedziniec Zamku
8 września 2023 (piątek)
godz. 18:00 Strefa Pomorza Zachodniego
godz. 20:00 pokaz filmu ZIMNA WOJNA
Wstęp wolny

ZIMNA WOJNA (Polska 2018, dramat, 84’)
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Obsada: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza

Twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy” przeniosą nas tym razem do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu „Zimna wojna” będzie… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Barlinek, Plaża Miejska, ul. Sportowa
9 września 2023 (sobota)
godz. 18:00 Strefa Pomorza Zachodniego
godz. 20:00 pokaz filmu 7 UCZUĆ
Wstęp wolny

7 UCZUĆ (Polska 2018, komediodramat, 118’)
Reżyseria: Marek Koterski
Obsada: Michał Koterski , Marcin Dorociński, Katarzyna Figura

Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji.

Miejsce

Świdwin, Barlinek

Bilety