23-04-2021 do 27-04-2021 / wydarzenie online

Portret Suzanne. Kino Zamek online

Film Izabeli Plucińskiej „Portret Suzanne” zaprezentowany zostanie w internetowej odsłonie Kina Zamek. Animacja, która zdobyła już wiele wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach, pojawi się w sieci w piątek 23 kwietnia i będzie dostępna bezpłatnie przez pięć dni.

Portret Suzanne” to groteskowa adaptacja opowiadania Rolanda Topora (stworzona z plasteliny), w której zachwyca każdy szczegół. Opowieść rozpoczyna się w małym hotelu, gdzie pewien mężczyzna próbuje zagłuszyć głód miłości jedząc ponad miarę. Tęsknoty za ukochaną Suzanne nie ukoją jednak talerze pełne wędlin, warzyw i owoców. Gdy bohater udaje się do miasta w poszukiwaniu jedzenia, przypadkiem rani się w lewą stopę, a ta niespodziewanie przekształca się w Suzanne. Od tej pory mogą być nierozłączni… To jednak dopiero początek surrealistycznej historii o samotności, zazdrości i miłości.

„Portret Suzanne” wsparty został przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Obraz miał swoją premierę w 2019 roku. Pokazywano go m.in. w Annecy na najważniejszym festiwalu filmu animowanego na świecie. Na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym produkcja zdobyła główną nagrodę w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. Na początku tego roku, film spotkał się z uznaniem podczas festiwalu kina niezależnego Slamdance, gdzie obejrzało go w Internecie 12 tysięcy widzów.

Reżyserka nagradzanej animacji, Izabela Plucińska urodziła się w Koszalinie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (kierunek: wzornictwo) oraz animacji filmowej na Wydziale Operatorskim łódzkiej PWSFTviT, gdzie uzyskała również tytuł doktora w zakresie filmu animowanego. Specjalizuje się w animacji w plastelinie. Jej filmografia obejmuje m.in. takie produkcje jak “Jam Session” (2005) – zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, “Esterhazy” (2009), “Sexy Laundry” (2015). Izabela Plucińska wykłada obecnie w Akademii Sztuki w Szczecinie, równocześnie prowadząc swoją własną firmę produkcyjną ClayTraces.

Prezentację filmu w przestrzeni internetowej Kina Zamek, poprzedzi wywiad z reżyserką „Portretu Suzanne”. W rozmowie z Krzysztofem Spórem, Izabela Plucińska opowie o pracy nad filmem, życiu artysty w pandemii, wpływie Topora na jej twórczości, współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie, wsparciu z ZFF Pomerania Film oraz planach na przyszłość. Wywiad dostępny będzie w sieci od środy 21 kwietnia.

Film „Portret Suzanne” oraz rozmowa z autorką dostępna będzie na kanale YouTube Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Miejsce

Kino Zamek - wydarzenie online

Bilety