24-03-2022 / Zamek Książąt Pomorskich

457. rocznica urodzin Eilharda Lubinusa

457. ROCZNICA URODZIN EILHARDA LUBINUSA

24 marca 1565 r. urodził się Eilhard Lubinus, związany ze szczeciński dworem, a szczególnie księciem Filipem II, wybitny uczony i kartograf przełomu XVI i XVII w., autor m.in. Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego.

24 marca 2022 r., w 457. rocznicę urodzin Lubinusa, Zamek zaprasza na tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów, które poprzedzi projekcja filmu archiwalnego “Zamek Szczeciński” oraz na oprowadzanie po dziedzińcach zamkowych. Spotkanie i spacer poprowadzi Tomasz Wieczorek, zamkowy przewodnik i kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Tego dnia zapraszamy również zainteresowane grupy szkolne na wspólne układanie gigantycznych puzzli z mapą Lubinusa oraz prezentację karety typu Plauka (obowiązują ZAPISY).

24 marca (czwartek)
godz. 16:00 – seans i prezentacja
godz. 17:00 – spacer

Kino Zamek, dziedzińce Zamku

Liczba miejsc na seans i prezentację w Kinie Zamek ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia od godziny 15:00 w kasie Zamku – wejście A oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I.
Wstęp wolny na spacer z przewodnikiem po zamkowych dziedzińcach.

 
“ZAMEK SZCZECIŃSKI”

Film archiwalny, udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)
Autor archiwalnych zdjęć Witold Chromiński
Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek
Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański
Digitalizacja Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio nagraniowe Elvis van Tomato

Archiwalny materiał filmowy (autorstwa Witolda Chromińskiego), do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961. Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Zrekonstruowany film miał swoją premierę w 100-lecie urodzin autora, w roku 2013. Pierwotny, niemy materiał składał się z trzech taśm i trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Dokument uzupełniono uwagami z off-u, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji. Film prezentuje Zamek i jego otoczenie, a także zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Dokumentuje też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku (odbudowy Skrzydła Północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi.
 
SPACER

Po seansie, o godz. 17:00, zaplanowano spacer po zamkowych dziedzińcach. Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej, wstęp wolny. Trasa zwiedzania: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta Zamku w skali 1:100). Podczas zwiedzania akcent będzie położony na działalność Eilharda Lubinusa.
 

GRUPY SZKOLNE

24 marca zapraszamy również zainteresowane grupy szkolne (maks. 30 osób) na wspólne układanie gigantycznych puzzli z mapą Lubinusa oraz prezentację karety typu Plauka. Obowiązują ZAPISY.

  • Termin 1. – godz. 11:00
  • Termin 2. – godz. 12:00
  • Termin 3. – godz. 13:00
  • Termin 4. – godz. 14:00

Dla każdej umówionej grupy przewidujemy:

  • Wspólne układanie wielkich, dwustronnych puzzli przedstawiających z jednej strony historyczną mapę Lubinusa z XVII wieku, a z drugiej – aktualną mapę regionu z atrakcjami. To doskonała okazja do przybliżenia oryginalnego rozmiaru Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego oraz procesu jej powstawania.
  • Prezentację karety typu Plauka z przełomu XIX i XX wieku, która znajduje się w Holu Wschodnim Zamku (wejście A, parter). Nie jest to typowy eksponat. Wewnątrz karety znajduje się nowoczesny ekran dotykowy z pakietem interaktywnych gier edukacyjnych dla najmłodszych, takich jak puzzle, łucznik, kolorowanki czy labirynt, w które można zagrać. W prezentowanej plauce zachowały się oryginalne: kabina, zawieszenie, koła i amortyzatory.

Puzzle zostały wykonane, a kareta zakupiona i odrestaurowana w ramach projektu “INT 51: POMERANIA – Atrakcje kulturalne i przyrodnicze”, współfinansowanego przez Unię Europejską. Więcej informacji o projekcie: https://zamek.szczecin.pl/pomerania/

Zapisy chętnych grup szkolnych prowadzi dział Zamku – Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej: tel. 91 489 16 30, e-mail: cikit@zamek.szczecin.pl.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety