Zamek Książąt Pomorskich

Gobelin

Gobelin – owiana tajemnicą tkanina dekoracyjna

Eksponat prezentowany w ramach galerii online – Galerii z Gryfem

Owiany tajemnicą gobelin od lat znajduje się w zbiorach zamku. Większość czasu spędził w Sali Barnima, nie podejrzewano jednak, że jest to oryginał z XVI w. Odkryli go dopiero specjaliści konserwujący obiekt. Przypuszcza się, że gobelin pochodzi z dawnej kolekcji rodziny Bismarck-Osten w Płotach, gdzie do 1945 r. znajdował się bogaty zbiór XVI- i XVII-wiecznych tapiserii. Gobelin znajdujący się w zbiorach zamku powstał około 1600 r., najprawdopodobniej w niderlandzkim warsztacie. Warto dodać, że tkanin tego typu zachowało się w polskich zbiorach muzealnych niewiele.

Zobacz galerię zdjęć 

Gobelin przedstawia scenę rodzajową we wnętrzach pałacowych. Na pierwszym planie widać siedzącego na tronie władcę dzierżącego w lewej dłoni berło, a w prawej dłoni pierścień. Klęczący przed władcą mężczyzna wyciąga dłoń w geście przyjmowania daru. Uroczystości wręczenia pierścienia asystuje dwóch gwardzistów odzianych w półpancerze i hełmy. Najprawdopodobniej jest to scena historyczna – audiencja u władcy lub poselstwo. Gobelin nie zachował się w całości – nie wiadomo, kiedy została usunięta bordiura i dół tkaniny.

Tapiserie (gobeliny) należą do najwcześniejszych znanych tkanin dekoracyjnych. Od średniowiecza wzrastała ich popularność w Europie. Stały się istotnym elementem wyposażenia nie tylko wnętrz zamkowych lecz również pałacowych, kościelnych, a później również domów mieszczańskich.

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Darmowe bilety