Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze/Informacje o projekcie

Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze

Informacje o projekcie

 

GłównÄ… ideÄ… projektu jest poszerzenie współpracy pomiÄ™dzy instytucjami kultury – Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Dominikanerkloster in Prenzlau w zakresie transferu wiedzy o regionie Pomorza i Marchii WkrzaÅ„skiej, o przeszÅ‚oÅ›ci Szczecina, dziaÅ‚aÅ„ naukowych oraz wymiany kulturowej i spoÅ‚ecznej. Pomimo bliskoÅ›ci geograficznej oraz wielu wspólnych mianowników historycznych i kulturowych historia, dziedzictwo kulturowe, zwyczaje i tradycje sÄ…siada sÄ… wielu mieszkaÅ„com, a nawet pasjonatom historii wciąż nieznane. Poprzez wspólnÄ… organizacjÄ™ i realizacjÄ™ dziaÅ‚aÅ„ czÄ…stkowych projekt “Klasztor w mieÅ›cie. Miasto w klasztorze” odpowiada na wyzwania zwiÄ…zane z barierami jÄ™zykowymi oraz zróżnicowanymi strukturami instytucji kultury i Å›rodowisk naukowych, które ograniczajÄ… swobodny dostÄ™p do wiedzy na temat dziedzictwa historycznego i kulturowego Euroregionu Pomerania.

Promocja wiedzy na temat historii sÄ…siada wÅ›ród lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci, budowanie pomostów pomiÄ™dzy przeszÅ‚oÅ›ciÄ… a teraźniejszoÅ›ciÄ… bÄ™dÄ… możliwe dziÄ™ki bezpoÅ›rednim produktom projektu. Konferencje naukowe oraz jarmarki klasztorne w Szczecinie i Prenzlau umożliwiÄ… wymianÄ™ doÅ›wiadczeÅ„ zarówno pomiÄ™dzy lokalnymi Å›rodowiskami naukowym, jak i mieszkaÅ„cami regionu wsparcia. Planowane tÅ‚umaczenia i publikacja tekstów historycznych (Kronika Paula Friedeborna “Historyczny opis miasta Starego Szczecina na Pomorzu” z 1613 roku, broszury naukowe Dominikanerkloster in Prenzlau) pozwolÄ… na dotarcie do szerszego grona odbiorców zainteresowanych historycznym Pomorzem, także tych mieszkajÄ…cych poza granicami Euroregionu Pomerania. Darmowy kolportaż wydawnictw opublikowanych w wyniku projektu oraz udostÄ™pnienie ich w bibliotekach publicznych sprawi, że rezultaty projektu bÄ™dÄ… oddziaÅ‚ywać nawet po jego ukoÅ„czeniu.

Celem projektu jest przełamanie zidentyfikowanych barier i umożliwienie swobodniejszego transferu wiedzy, pogłębiając współpracę pomiędzy partnerami projektu i polsko-niemieckimi środowiskami naukowymi. Inicjowanie wspólnych badań nad historią miast polsko-niemieckiego obszaru transgranicznego umożliwi tworzenie spójnej wizji historii, budowanie wspólnej marki Euroregionu Pomerania jako regionu kultury, a także umocni identyfikację kulturową z regionem. Współpraca instytucji kultury oraz szerzenie wiedzy na temat dziedzictwa historycznego i kulturowego sąsiada wśród lokalnej społeczności wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców obszaru wsparcia, zainteresowanych historią Pomorza i Marchii Wkrzańskiej. Elementem wyróżniającym projekt jest jego szeroka atrakcyjność dla różnych grup społecznych i demograficznych.

Projekt “Klasztor w mieÅ›cie. Miasto w klasztorze” zakÅ‚ada Å›cisÅ‚Ä… współpracÄ™ Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i Klasztoru Dominikanów w Prenzlau na każdym etapie przygotowania i prowadzenia dziaÅ‚aÅ„, uÅ‚atwiajÄ…c w ten sposób wzajemne zrozumienie, a także tworzenie i dalsze rozwijanie sieci porozumieÅ„ pomiÄ™dzy instytucjami kultury i Å›rodowiskami naukowymi, które pozwolÄ… na prowadzenie dalszych badaÅ„ nad przeszÅ‚oÅ›ciÄ… i dziedzictwem kulturowym Szczecina, Pomorza, Marchii WkrzaÅ„skiej oraz pogÅ‚Ä™bienie kanaÅ‚u przepÅ‚ywu wiedzy. Zaplanowane dziaÅ‚ania przyniosÄ… korzyÅ›ci instytucjom partnerskim pozwalajÄ…c im na promocjÄ™ dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu oraz budowanie marki obszaru wsparcia jako regionu kultury.

Korzyści wynikające z projektu obejmą swym oddziaływaniem nie tylko instytucje partnerskie i środowiska naukowe, ale także mieszkańców Szczecina, Prenzlau i całego Euroregionu Pomerania.

 

Miejsce

Bilety