30-10-2021 / Zamek Książąt Pomorskich

II Konkurs Wokalny im. S. Jopka

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ponownie został partnerem regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, organizowanego przez legendarny zespół Mazowsze. To właśnie w szczecińskim Zamku odbędą się przesłuchania konkursowe etapu wojewódzkiego. A jest o co walczyć! Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

 

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka odbywa się już po raz drugi. Organizuje go jeden z najbardziej znanych na świecie polskich zespołów ludowych – Mazowsze, a patronuje mu legendarny solista tego zespołu, Stanisław Jopek, który słynął z wyjątkowego głosu – tenoru o barytonowym zabarwieniu.

 

Konkurs jest skierowany do wokalistów z całego kraju. Udział w nim mogą wziąć także nasi rodacy mieszkający za granicą.

 

– Ten konkurs będzie niezwykły, gdyż po raz pierwszy zaprosimy, oprócz Polaków mieszkających w kraju, także tych, którzy są z dala, z dala od nas, i którzy będą chcieli włączyć się w tę piękną inicjatywę. Zapraszamy do śpiewania piosenek „mazowszańskich” i zapraszamy do Karolina, w którym odbędzie się finał konkursu. Mamy nadzieję, że konkurs spotka się z Państwa przychylnością – zaprasza Jacek Boniecki, dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

 

 

Zmagania konkursowe są podzielone na dwa etapy. Pierwszy to przesłuchania w etapie wojewódzkim. W Zachodniopomorskiem zorganizuje je Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zaplanowano je na 30 października 2021 r. w Kinie Zamek. Wydarzenie jest zamknięte dla publiczności.

 

– Zamek od lat wspiera rozwój utalentowanych mieszkańców Pomorza Zachodniego. To właśnie u nas swoją drogę artystyczną rozpoczynało wielu uznanych później wykonawców. Taką szansą na początek pięknej kariery jest z pewnością Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka organizowany przez słynny zespół Mazowsze. Dlatego od początku wspieramy ten konkurs. Cieszymy się, że Mazowsze doceniając nasze doświadczenie wybrało właśnie nas na regionalnego partnera tego znakomitego przedsięwzięcia – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Uczestnicy konkursu wystartują w czterech kategoriach wiekowych (8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+). Zaprezentują utwory z repertuaru Mazowsza.

 

W I etapie konkursu każdy z uczestników jest zobowiązany do przygotowania dwóch kompozycji, po jednej z każdej grupy (lista utworów dostępna jest na stronie www.mazowsze.waw.pl, w zakładce „II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka”).

 

Może je wykonać a capella lub z własnym akompaniamentem (muzyk, zespół lub nagranie podkładu muzycznego na płycie CD oraz innych nośnikach).

 

Jak się zgłosić?

 

Aby wziąć udział w konkursie, należało przesłać wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeń:

 

• pocztą tradycyjną (pod adres: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Dział Edukacji Artystycznej, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin)
• lub drogą elektroniczną (konkurs.jopek@zamek.szczecin.pl).

 

Termin nadsyłania zgłoszeń minął 1 października 2021 r. (w przypadku poczty tradycyjnej decydowała data stempla pocztowego).

 

Laureaci poprzedniej edycji konkursu nie mogą wziąć w nim udziału.

 

Zwycięzca każdej kategorii wiekowej szczebla wojewódzkiego zostanie zakwalifikowany do II etapu, który odbędzie się w listopadzie w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.

 

Laureaci konkursu wyłonieni po II etapie wystąpią podczas jesiennego Koncertu Galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem Mazowsza.

 

Zwycięzcy zostaną uhonorowani m.in. nagrodami pieniężnymi:

• I Nagroda – 8 000 zł
• II Nagroda – 5 000 zł
• III Nagroda – 3 000 zł

 

Organizator przewidział też możliwość zaproszenia na trzymiesięczny staż z możliwością późniejszego zatrudnienia w zespole Mazowsze wybranych uczestników konkursu.

 

Szczegóły konkursu w załączonym regulaminie oraz na stronie PZLPiT Mazowsze.

Regulamin II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka.

Koncert Galowy, finał I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Mat. Prasowe Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze

 

 

II Konkurs Wokalny im. S. Jopka

 

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Przesłuchania odbędą się w sobotę, 30 października 2021 r. w Kinie Zamek. Wydarzenie jest zamknięte dla publiczności.

-