22-06-2021 do 30-08-2021 / Zamek Książąt Pomorskich

Zamkowe Noce Filmowe

Zamkowe Noce Filmowe – Idealne życie czy idealna pułapka?

CZERWIEC: 22 i 29 – godz.22:00

LIPIEC: 6, 9, 13, 20, 22, 27, 29  – godz. 22:00

SIERPIEŃ: 3, 5, 10, 17, 19, 24 – godz. 21:30 oraz 30 – godz. 21:00

 

  • Miejsce: Dziedziniec Menniczy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
  • Bilet na każdy seans filmowy: 5 zł
  • Z uwagi na fakt, że filmy wyświetlane będą w plenerze, w przypadku złych warunków atmosferycznych, zastrzegamy sobie prawo do odwołania seansów

Letnie projekcje filmowe na Zamku już od 13 lat cieszą się zainteresowaniem szczecinian i turystów. To ciekawe i ambitne kino. Repertuar obejmuje wszystkie gatunki filmowe od najnowszych produkcji fabularnych po dokumenty i animacje. W plenerze nawet znane filmy nabierają innego wymiaru. Projekcje odbywać się będą we wtorki i czwartki i wyjątkowo w jeden piątek.

W tym roku Zamkowe Noce Filmowe realizowane będą pod hasłem Idealne życie czy idealna pułapka? Zaprezentujemy także filmy o tematyce sportowej, które – mamy nadzieję -będą dobrą rozgrzewką przed olimpijskimi emocjami. Zgodnie z tradycją, w programie znajdą się filmy koprodukowane przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

Koordynator programu filmowego: Krzysztof Spór

Organizacja wydarzenia: Beata Bogusławska i Agnieszka Jankowska

 

Program Zamkowych Nocy Filmowych

LIPIEC


Po złoto

22 lipca (czwartek), godz. 22:00

  • dokument, Polska 2020 (61 min)
  • Reżyseria Ksawery Szczepanik

Film o losach Władysława Kozakiewicza – wybitnego polskiego tyczkarza, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w roku 1980; autora spontanicznego gestu, którym poczęstował stronniczą sowiecką publiczność, przechodząc jednocześnie do historii. “Wał” Kozakiewicza stał się dla milionów Polaków symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu i światełkiem nadziei na przyszłość. Z upływem lat postać Władysława Kozakiewicza zatarła się w zbiorowej pamięci Polaków. Jedynym śladem jego osiągnięcia jest zakorzenione już w potocznej polszczyźnie powiedzenie „gest Kozakiewicza”. Film przypomni legendę wielkiego tyczkarza i jego starcie z sowieckim systemem podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. To historia zwykłego chłopaka ze wsi, który – pokonując wszelkie bariery – dociera na sportowy Olimp, po czym zostaje zeń zepchnięty i skazany na potępienie. Bohater z chluby PRL-u staje się ofiarą bezwzględnego systemu politycznego; choć przegrywa własne życie, to moralnie pokonuje swoich prześladowców i wygrywa miejsce w najnowszej historii Polski. „Po złoto” to film, który wyrasta poza sportowe ramy i zyskuje wymiar ponadczasowej przypowieści o gorzkiej cenie sukcesu.


Diego Maradona

27 lipca (wtorek), godz. 22:00

  • dokument, Wielka Brytania 2019 (130 min)
  • reżyseria Asif Kapadia

Finał niezwykłej trylogii nagrodzonego Oscarem reżysera filmów „Amy” i „Senna” – ostatnia część fascynującej opowieści o ikonach popkultury, sławie i fatum.

W mieście, w którym piłka to religia, Diego Maradona, młody chłopak o niezwykłym talencie, staje się bogiem. Trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. Jego geniusz i charyzma wkrótce robią z Napoli najlepszą drużynę świata. Maradona staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, wszystko wymyka się spod kontroli. Diego nie potrafi udźwignąć swojej sławy, a miasto, które zrobiło z niego boga, z dnia na dzień staje się jego przekleństwem.


Happy Olo – Pogodna ballada o Olku Dobie 

29 lipca (czwartek), godz. 22:00

  • dokument, Polska 2019 (63 min)
  • Reżyseria: Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk

Aleksander Doba, jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, zmarł 22 lutego 2021 roku, podczas kolejnej swojej wyprawy. Film o nim to ballada utrzymana w konwencji kina, opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki.

Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.

Film powstał we współpracy z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film, działającym w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.


SIERPIEŃ

Kłamstewko
3 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

  • komedia, Chiny, USA 2019 (96 min)
  • Reżyseria Lulu Wang
  • Obsada: Awkwafina, Zhao Shuzhen, Tzi Ma, Diana Lin

Gdy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci Nai Nai, w pierwszym odruchu chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina Billi decyduje się zataić przed Nai Nai informację o jej stanie zdrowia. Postanawia zorganizować rodzinne spotkanie pod pretekstem wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. Co z tego, że pan młody zna się ze swoją narzeczoną zaledwie od kilku tygodni. Wszystkie tajemnice są dozwolone, a dzięki temu przyjazd całej rodziny, rozsianej po całym świecie, nie wzbudza podejrzeń ukochanej babci.
W roli głównej nagrodzona Złotym Globem dla Najlepszej Aktorki – rewelacyjna Awkwafina.


Szczęśliwy Lazzaro
5 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

  • dramat, fantasy, komedia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, 2018 (125 min)
  • Reżyseria i scenariusz Alice Rohrwacher
  • Obsada: Adriano Tardiolo, Agnese Graziani, Luca Chikovani, Alba Rohrwacher

Prezentowany w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes i nagrodzony za scenariusz, film najwybitniejszej włoskiej reżyserki młodego pokolenia, Alice Rohrwacher.
Tytułowy Lazzaro jest mieszkańcem zapomnianej przez Boga i ludzi sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę i jej ekonoma. Nieznający ironii, występku ani fałszu chłopak jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznawanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy więc Lazzaro udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka.


Sokół z masłem orzechowym
10 sierpnia (wtorek), godz. godz. 21:30

  • komedia, USA 2019 (97 min)
  • Reżyseria: Tyler Nilson, Mike Schwartz
  • Obsada: Shia LaBeouf, Dakota Johnson, Zack Gottsagen

Pełna humoru i przygód, wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni. Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc. Zdecydowanie najlepszy feel-good movie ostatnich lat.


Granica
17 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

  • fantasy, thriller, romans, Dania, Szwecja 2018 (111 min)
  • Reżyseria Ali Abbasi
  • Obsada: Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson, Ann Petrén, Sten Ljunggren

Dawno, dawno temu na przystani promowej pracowała bardzo, ale to bardzo brzydka celniczka. W wolnych chwilach Tina chodziła boso po lesie, a do snu czytała kryminały Lisy Marklund. Nie miała szczęścia w miłości, a jej ojciec chorował na amnezję. Za to w pracy była bardzo doceniana, bo umiała wykryć przemycany alkohol zanim jeszcze torba delikwenta została otwarta, a nawet wyczuwała złe zamiary kontrolowanych osób. Pewnego dnia przed jej stanowiskiem stanął jednak tajemniczy mężczyzna, którego zamiarów nie umiała rozpoznać.


Gniazdo
19 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

  • thriller, dramat, Wielka Brytania, USA 2020 (107 min)
  • Reżyseria Sean Durkin
  • Obsada Jude Law, Carrie Coon, Michael Culkin, Oona Roche

Rory dostaje propozycję pracy i namawia swoją żonę Allison na przeprowadzkę do Londynu. Tam ma szansę zarobić wielkie pieniądze i wieść luksusowe życie, o jakim zawsze marzył. Bez względu na koszty, wynajmuje imponującą posiadłość na przedmieściach. Kiedy upragniony prestiż i wysoka pozycja społeczna wydają się być na wyciągnięcie ręki, Rory idzie o krok dalej i łamie wszelkie zasady. Podejmując coraz większe ryzyko. Bez skrupułów dążąc do swojego celu, wpada w spiralę kłamstw, a w pozornie idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy.


Płomienie
24 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

  • dramat, Korea Południowa, 2018 (148 min)
  • Reżyseria Chang-dong Lee
  • Obsada: Steven Yeun, Ah In Yoo, Jeon Jong-seo, Seong-kun Mun

Marzący o karierze pisarza Jong-soo, został zmuszony do powrotu na rodzinną wieś. Chłopak przeżywa właśnie zauroczenie Haemi, która twierdzi, że zna go ze szkoły. Pod jej nieobecność Jong-soo opiekuje się kotem, którego nigdy nie udaje mu się zobaczyć, choć znika zostawiane dla niego jedzenie. Z dalekiej podróży Haemi przywozi Bena, zamożnego, pewnego siebie światowca, i to z nim spędza teraz czas. Zrozpaczony Jong-soo krąży wokół szczęśliwej pary – aż do dnia, w którym dziewczyna znika. Z dnia na dzień chłopak nabiera coraz większej pewności, że to Ben jest za to odpowiedzialny.


ZAKOŃCZENIE ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH
30 sierpnia (poniedziałek), godz. 21:00

Kobieta idzie na wojnę

  • komedia, dramat, przygodowy, Islandia 2018 (101 min)
  • Reżyseria Benedikt Erlingsson
  • Obsada: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, David Thor Jonsson

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

Na zakończenie Zamkowych Nocy Filmowych po filmie „Kobieta idzie na wojnę”, zapraszamy na spacer po Zamku z przewodnikiem połączony z pokazem slajdów i projekcją filmu archiwalnego “Zamek Szczeciński”
Po zamkowych dziedzińcach oprowadzać będzie Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej na Zamku.
Przebieg trasy spaceru: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100), pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki.

Zamek Szczeciński

  • archiwalny udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min.)
  • Autor archiwalnych zdjęć – Witold Chromiński
  • Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek
  • Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański
  • Digitalizacja filmu Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio Nagraniowe Elvis van Tomato

Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Materiał premierowo pokazano w 100-lecie urodzin autora (2013 rok). Pierwotny, niemy materiał filmowy trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Zrekonstruowany film uzupełniono uwagami z offu, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.
Film pokazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane lub prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Unikatową wartość obrazu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego). W materiale można także zobaczyć katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką, czy świeżo odbudowany Most Długi.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 5 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.)
  • tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (od wtorku do niedzieli)

Dodatkowe Informacje

Wydarzenie z zachowaniem obowiązujących aktualnie zasad reżimu sanitarnego.