25-11-2021 / GODZ.16:00 / Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Koncert Chórów Akademickich Pomorza Zachodniego

Koncert Chórów Akademickich Pomorza Zachodniego

25 listopada (czwartek), godz. 16:00
Duży Dziedziniec, wstęp wolny

Wystąpią:
Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

Wydarzenie towarzyszyć będzie obchodom 75 LAT TRADYCJI AKADEMICKICH NA POMORZU ZACHODNIM. Podczas koncertu zaprezentują się utytułowane chóry czterech zachodniopomorskich uczelni. W programie usłyszymy utwory kompozytorów polskich, kompozycje o tematyce marynistycznej, a także znane piosenki z gatunku muzyki popularnej i utwory gospel.
Organizatorem koncertu jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie i Operą na Zamku.

Informacje o Chórach:

Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”

pod dyrekcją prof. Radosława Wilkiewicza
Zespół powstał w styczniu 2017 roku, kontynuując działania artystyczne i tradycje chóralne dwóch grup: Chóru Politechniki Koszalińskiej (założonego w 1993) oraz Chóru „Canzona” Centrum Kultury 105 w Koszalinie (istniejącego od 1999 roku).
Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie.
Członkami chóru są studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej oraz absolwenci innych uczelni krajowych, reprezentujący różne środowiska i profesje.
W swoim repertuarze zespół ma utwory od muzyki dawnej do współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym, a także opracowania negro spiritual, gospel, capoeira, standardów jazzowych i muzyki rozrywkowej.
Chór od kilku lat współpracuje z Filharmonią Koszalińską i Międzynarodowym Festiwalem Organowym w Koszalinie wykonując wiele dzieł wokalno-instrumentalnych.
Zdobył nagrody w konkursach chóralnych, m.in. w Międzyzdrojach, Łodzi, Częstochowie, Toruniu, Gdańsku, Gnieźnie oraz w Rimini i Gorizii we Włoszech.

Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”
Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

pod dyrekcją dr. Szymona Wyrzykowskiego

Chór powstał w listopadzie 1952 roku. Jego założycielem był Jan Szyrocki, ówczesny student Politechniki Szczecińskiej i późniejszy profesor. Chór nosi dziś jego imię. Założyciel pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta do 2003 roku. Zespół pod jego kierownictwem odniósł liczne sukcesy na świecie.
Obecnie dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest dr Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Jana Szyrockiego.
Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne dzieła oratoryjno-kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów wybierało ten szczeciński chór na prawykonawcę swoich utworów.
Zespół ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych.
Chór był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany (m.in. otrzymał na własność Brązową Lutnię konkursu Legnica Cantat). Za swoją działalność w dziedzinie kultury otrzymał szereg najwyższych odznaczeń, nagród oraz medali od władz państwowych i regionalnych. W 2014 roku chór został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego (foto Grzegorz Press)

 

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie

pod dyrekcją dr hab. Barbary Halec

Chór powstał w 2010 roku wraz z utworzeniem w Szczecinie nowej wyższej uczelni artystycznej – Akademii Sztuki. Skupia on studentów oraz absolwentów Akademii, którzy rozwijają swoje muzyczne pasje. Zespół w swym repertuarze ma różnorodne dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne. Koncentruje się głównie na wykonywaniu muzyki a cappella, a także utworów wokalno-instrumentalnych kompozytorów różnych epok.
Wykonuje m.in. Kantatę 61 oraz Weihnachts-Oratorium J. S. Bacha, Dixit Dominus J. F. Haendla, a także utwory W. A. Mozarta, A. Ramireza, J. Ruttera, C. Jenkinsa, współczesne wokalne kompozycje zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych.
Wielokrotnie koncertował w Polsce, Niemczech, Danii, Irlandii. Brał udział w festiwalach chóralnych, m. in.: w Szczecinie, Kamieniu Pomorskim, Neuruppin, Greifswaldzie. W 2015 roku na zaproszenie Polskiej Ambasady koncertował w Nowym Yorku. Wyjazd ten stał się uhonorowaniem pięcioletniej działalności zespołu.
Ponownie Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie wystąpił w Stanach Zjednoczonych w roku 2018 uświetniając Uroczystą Mszę Dziedzictwa Polskiego w stulecie odzyskania Niepodległości Polski. Zespół na co dzień pracuje pod kierunkiem Barbary Halec.

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie
Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie działa na scenie muzycznej już 18 lat. Zespół szybko stał się wizytówką Pomorza Zachodniego, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Koncertował m.in. w Japonii, Tajwanie, Kanadzie, Ekwadorze, Rosji, Turcji i Macedonii. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, nawiązujący do tematyki morskiej i miasta, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina.
W ciągu ostatnich lat chór zdobył blisko 70 głównych nagród festiwalowych na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym 12 Grand Prix i 40 Złotych Medali), a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół ma na swoim koncie siedem płyt.
Chór dokonał kilkunastu prapremierowych wykonań dzieł uznanych kompozytorów polskich. Do współpracy zapraszali go wybitni artyści polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (m.in. Andrea Bocelli, Krzysztof Penderecki, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau, Andrzej Piaseczny). Zespół często eksperymentuje łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi. Repertuar chóru zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną a cappella, dzieła wokalno-instrumentalne, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach.

Chór Akademii Morskiej
Chór Akademii Morskiej

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Duży Dziedziniec

Bilety

wstęp wolny