06-09-2020 / GODZ.19:00 / Zamek Książąt Pomorskich

Koncert muzyki barokowej – Muzyka Sydonii

Koncert muzyki barokowej – Muzyka Sydonii 

6 września (niedziela), godz.19:00
Duży dziedziniec
Bilety: 30 zł
Bilety ulgowe (
emeryci, uczniowie i nauczyciele): 10 zł 

Prowadzenie: Andrzej Wątorski
Wykonawcy: Paweł Jakub Wojtasiewicz (kontratenor sopranowy), Agnieszka Roguska (klawesyn), Dorota Maciaszczyk (fortepian)

Koncert zaprezentuje panoramę muzyczną czasów Sydonii von Borck oraz następnych dziesięcioleci. W programie, oprócz muzyki pomorskiej, znajdą się utwory odmalowujące etapy biografii Sydonii poprzez mowę barokowych afektów muzycznych: namiętności, furii, przerażenia i grozy, lamentu, opuszczenia i samotności. Podczas koncertu  usłyszymy również prawykonanie poematu muzycznego “Tryptyk Sydonii”, dzieła skomponowanego przez Pawła Jakuba Wojtasiewicza specjalnie na tę okazję. Utwór wykona sam autor wraz  z Dorotą Maciaszczyk (fortepian).

Zapowiedź koncertu


W programie:

  • Jan Pieterszoon-Sweelinck: More palatino (klawesyn)
  • Antonio Caldara: Sebben crudele
  • Claudio Monteverdi: Il dolce tormento (motetto solo)
  • Giulio Caccini: canzona “Amarili mia bella”
  • Antonio Vivaldi: Vedro, con mio diletto (Aria Giustino)
  • Antonio Vivaldi: Gelido in ogni vena (Aria Farnace)
  • Henry Purcell: A New Ground (klawesyn)
  • Henry Purcell: Lament Dydony (Dydona i Eneasz) – wersja koncertowa, kastratowa
  • Spahn: Es spielen (aria weselna)
  • Jenderich-Sanct Jacob und Sankt Niclaus (aria pochwalna)
  • A. Scarlatti: Gia il sole dal gange (canzonetta)
  • G. F. Haendel: Aria Cezara “Empio diro tu sei”
  • G. F. Haendel: Presto z III Suity d-moll (klawesyn)
  • Tryptyk  Sydonii

Agnieszka Roguska – szczecińska  klawesynistka i organistka, uczennica Jana Gorzelanego, Lilianny Stawarz, Catherine Samouel i  Marka Pilcha. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat organistka w ewangelicko-augsburskim kościele św. Trójcy w Szczecinie. Współpracowała z wykonawcami i zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej: Pomeranią Ensemble, Kwartetem Vigoroso, Coroną florum, Amadeus Trio. O współegzystencji muzyki i literatury pisała dla szczecińskich „Pograniczy”, aktualnie pisze dla „Notesu Muzycznego”, periodyku Akademii Muzycznej w Łodzi.

Dorota Maciaszczyk – pianistka, kameralistka. Wykładowca na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Wraz ze studentami klas instrumentów dętych brała udział w licznych kursach, konkursach i festiwalach kameralnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jej fascynacja współpracą z tą grupą instrumentów doprowadziła do wielu ciekawych projektów kameralnych. W 2017 roku wraz z przyjaciółmi nagrała płytę „Muczynski in memoriam”, prezentując muzykę kameralną Roberta Muczynskiego. Twórczość tego kompozytora była również tematem jej rozprawy doktorskiej. Z wielką przyjemnością bierze udział w projektach promujących muzykę kameralną współczesnych kompozytorów. Wraz z Klarą Świdrów i Bogusławem Jakubowskim zarejestrowała Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian. Artura Cieślaka. Wielokrotnie występowała na kameralnej scenie Filharmonii Szczecińskiej.

Paweł Jakub Wojtasiewicz – kontratenor sopranowy. Jako chłopiec był członkiem słynnego chóru „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza, koncertując w kraju i za granicą. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu, w klasie organów (prof. Julia Smykowska), śpiewu solowego (prof. Jolanta Kajdasz) i klawesynu (prof. Barbara Mucha). W 2005 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Ryszarda Cieśli (jeszcze jako baryton) i prof. Jadwigi Rappe (promotor pracy magisterskiej). Następnie podjął dalszą edukację podyplomową już jako kontratenor mezzosopranowy w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie współpracował z takimi nauczycielami śpiewu jak: Sarah Walker, Catherine Benson, Theresa Cahill i John Shirley-Quirk. Te studia przyniosły mu duże doświadczenie w muzyce barokowej.

Artysta wystąpił do tej pory z recitalami w Polsce i w innych krajach europejskich, takich jak: Czechy, Słowacja, Austria, Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Od 2005 r. Paweł Jakub Wojtasiewicz pracuje jako trener wokalny w Prywatnym Studio Wokalnym WojArte w Poznaniu. Od kilku lat regularnie występuje z recitalami w Belgii i Holandii, a od czerwca 2019 r. zagościł także w środowisku muzycznym miasta Szczecina.

 

Film promujący wydarzenie:

 

 

 


  • Koncerty odbywają się w plenerze, w przypadku złych warunków pogodowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania koncertów
  • Wszystkich słuchaczy obowiązuje wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia oraz przestrzeganie regulaminu wydarzeń plenerowych:

Oświadczenie o stanie zdrowia – pobierz (docx)

Regulamin uczestniczenia w wydarzeniach plenerowych – pobierz (PDF)

Zasady obsługi zwiedzających Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – pobierz (PDF)

Regulamin obiektu – pobierz (PDF)

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 30 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 10 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 10 zł
Kup online