30.06 - 08.09 / GODZ.16:00 / Dziedziniec Menniczy

Letnie Koncerty Plenerowe

Dziedziniec Zamku, niedziele, godz. 16.00, wstęp wolny

 

W przypadku niepogody – Hol Wschodni (wejście A, parter). Bezpłatne wejściówki, do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) na pół godziny przed koncertem.

 

Podczas wakacji na dziedzińcu Zamku organizujemy bezpłatne koncerty plenerowe w wykonaniu zespołów, reprezentujących różne nurty i gatunki muzyczne (m.in. muzykę poważną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz i swing), w tym także artystów ze Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego.

Otwarta formuła imprezy, miła atmosfera oraz popularny repertuar – wszystko to powoduje, że koncerty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności.

 

 

W rocznicę wybuchu II wojny światowej

Dawno temu, przed wojną…

1.09.2019 (niedziela), godz. 16.00, dziedziniec Zamku, wstęp wolny

 

W programie koncertu usłyszymy piosenki:

 

„Daruj mi noc” – Marian Hemar

„Czy pani mieszka sama?” – Andrzej Włast

„Pokoik na Hożej” – Julian Tuwim

„Nie ma szczęścia bez miłości” – Henryk i Władysław Szpilman

„Kiedy Będziesz zakochany” – Bronisław Borowicz

„Kochaj mnie a będę Twoją” – Andrzej Włast

„Modna piosenka” – Emanuel Schlechter

„Mały żigolo” – Marian Hemar

„Dulcynea” – Andrzej Włast

„Gramofonomanka” – Henryk Szpigiel

„Rebeka tańczy tango” – Andrzej Włast

oraz wiązankę fragmentów piosenek: „Ta ostatnia niedziela”, „Warszawo ma” (Miasteczko Bełz), „Piosenka o mojej Warszawie”

 

Piotr Zemła – wokal

Aleksandra Mońko-Allen – fortepian

Paweł Urowski – kontrabas

Kacper Skolik – perkusja

 

Ten koncert to skrząca się, kolorowa mozaika, zbudowana z ludzkich emocji, które tak naprawdę są takie same, choć minęło już kilkadziesiąt lat. Słuchacze zostaną zabrani w podróż do czasów, gdy warstwa tekstowa, jak i interpretacja piosenki, były niezmiernie istotne. Dawno temu przed wojną piosenka była przyjacielem, który towarzyszył na co dzień i od święta, a radio było wielkim medium.

12 utworów w ciekawych aranżacjach i osobistych interpretacjach pozwoli słuchaczom zanurzyć się w wyjątkowy świat, który wraz z wybuchem wojny przestał istnieć.

 

Piotr Zemła – Mówi o sobie: wokalista sentymentalny z zacięciem musicalowym.

Śpiewa światowe i polskie ponadczasowe przeboje muzyki rozrywkowej, ale i te mniej znane piosenki, które czekają na odkrycie. Na warszawskim Festiwalu Piosenki Musicalowej im. Georga Gershwina został wyróżniony jako Największa Indywidualność Sceniczna. Współpracował z Filharmonią Koszalińską, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Krakowską Młodą Filharmonią.

 

Aleksandra Mońko-Allen – pianistka i kompozytorka czerpiąca inspirację z twórczości takich muzyków, jak: Krzysztof Komeda, Bobby Timmons, McCoy Tyner, Horace Silver, Lee Morgan, John Coltrane czy Art Blakey. Jest absolwentką Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Kontynuowała naukę w City College of New York w Nowym Yorku u boku takich muzyków, jak: John Patitucci, John Hicks i Ronney Mathews. Ukończyła University of the District of Columbia w Waszyngtonie w klasie fortepianu dr Marvy Cooper. Przez sześć lat prowadziła Chór Gospel w kościele Mt. Calvary Catholic Church w Forestville w stanie Maryland, komponując i aranżując dla niego utwory.

Dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku za utwory „I will not fall in love with you” i „Ocean”. W Waszyngtonie współpracowała z muzykami takimi, jak Butch Warren, Eric Allen, Ephraim Wolfolk, Catarina Racha czy Vanessa Williams. Zagrała w Tribute to Charlotte Holloman w University of the District of Columbia w USA. Po trzynastu latach pobytu w Stanach Zjednoczonych wróciła do Polski.

 

Paweł Urowski – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym. Zdobywca nagród na konkursach jazzowych takich, jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 18 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji „Dziki Jazz”. Współpracował z artystami takimi, jak: Dominik Bukowski, Przemek Dyakowski, Anna Serafińska, Maciej Sikała, Weronika Korthals, Dwiki Dharmawan, Joanna Knitter, Wendy Lands, Eric Allen. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie grał w spektaklach „Zły”, „Grease”, „Skrzypek na dachu”, „Spamalot”, Przygody Sindbada Żeglarza”, „Notre Dame de Paris”, „Musicalomania”, „Piotruś Pan”.

 

Kacper Skolik – perkusista jazzowy młodego pokolenia. Finalista konkursu „Jazz Drummers Competition 2018”. Pasję do muzyki i gry na perkusji odkrył dopiero w liceum. Zaczął wtedy uczęszczać do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Dodatkowo rozwijał swoje umiejętności pod czujnym okiem ojca – Arka Skolika, polskiej legendy perkusji.

 

 

Free Blues Band

8.09.2019 (niedziela), godz. 16.00, dziedziniec Zamku, wstęp wolny

 

Skład zespołu:

Andrzej Malcherek – gitara, wokal

Agnieszka Malcherek – organy Hammonda

Mateusz Pawelec – gitara basowa

Dariusz Kamiński- perkusja

 

Free Blues Band to grupa bluesowa założona przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków w końcu 1979 r. Grają muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm’n’bluesa, soul, funku i jazzu. Na swym koncie mają tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983r. Koncertowali w Holandii, RFN, Łotwie, Estonii, Norwegii, Węgrzech i Czechach. Wydali 4 autorskie albumy studyjne. Współpracowali z wybitnymi muzykami polskimi i zagranicznymi, m.in. z członkami zespołu Deep Purple, który mieli okazję supportować podczas szczecińskiego koncertu grupy w roku 2004.

Ciekawostką są używane przez zespół oryginalne organy Hammonda – kultowy instrument elektroniczny z mechanicznym generatorem dźwięku o niepowtarzalnym brzmieniu.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Darmowe bilety

Notatka o tym że bilety są darmowe