02-02-2024

533. rocznica ślubu księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki

533. ROCZNICA ŚLUBU KSIĘCIA BOGUSŁAWA X I ANNY JAGIELLONKI

2 lutego (piątek)
Kino Zamek, Sala Anny Jagiellonki, Dziedzińce Zamkowe

Świętowanie rozpocznie się już o godz. 16:00 pokazem filmu „Babska sprawa”. Dokument opowiada o rzeźbiarkach Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz, autorkach pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki, który znajduje się przed Zamkiem.

Następnie, o godz. 17:00 wraz ze znanymi szczecińskimi aktorami Zamek zaprasza na „Wielką podróż księcia Bogusława X w krainę literatury”. Będzie to aktorska interpretacja pomorskiej tragikomedii z początku XVI w. autorstwa nadwornego pisarza Johanna Kitschera.

Rocznicowe obchody, jak co roku, zakończy zwiedzanie z zamkowym przewodnikiem (godz. 18:00).

 

PROGRAM:

BABSKA SPRAWA
Kino Zamek, godz. 16:00
Seans bezpłatny, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed pokazem.

Scenariusz: Helena Kwiatkowska i Marta Płachta
Realizacja: Helena Kwiatkowska
Zdjęcia i montaż: Bartosz Jurgiewicz
Czołówka: Dariusz Jarmuła
Współpraca scenariuszowa i realizacyjna: Marta Płachta
Opracowanie muzyczne: Dariusz Kabaciński

Film „Babska sprawa” jest opowieścią dwóch rzeźbiarek: Leonii Chmielnik i Anny Paszkiewicz, które w 1969 roku wygrały szczeciński konkurs (ogłoszony przez Wojewódzką Radę Narodową) na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki. Jedyne kobiety rzeźbiarki w powojennym Szczecinie opowiadają o nieprzewidzianych okolicznościach (komisja nakazała młodym artystkom najpierw wykonać odlew gipsowy pomnika, a następnie model z gliny) co zajęło im ok. dwa lata. Artystki zostały postawione przed koniecznością udania się do kamieniołomów w Bolesławcu i samodzielnego wyselekcjonowania kamieni na pomnik. Wreszcie po dwóch latach od zamówienia mogły wykonać pomnik, co trwało następne dwa lata.
Ponieważ pracowały na rusztowaniach, z młotami i dłutami w dłoniach, ubrane w kombinezony i kaski, przechodniom kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami i tak do nich się zwracano. W tym czasie prowadziły normalne życie rodzinne: były matkami, żonami , funkcjonowały w życiu artystycznym Szczecina, odwiedzając pracownie kolegów i wystawy ich prac. W 1974 powstał pomnik, który stoi do dziś, wspaniale się wpisał w miejską architekturę oraz krajobraz kulturowy miasta. Film jest próbą zatrzymania w kadrze życia i realiów pracy artystów na przełomie lat 60. i 70. XX w., znaczenia mecenatu państwowego dla życia kulturalnego regionu i tzw. babskiej solidarności wobec nieprzyjaznego młodym artystkom świata mężczyzn.
Seanse filmu bezpłatne, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed pokazami.

Logo Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. Logo w kolorze czarnym, przedstawia kawałek kliszy filmowej w kształcie trójkąta, pod nim napis z nazwą Funduszu.

Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

 

WIELKA PODRÓŻ KSIĘCIA BOGUSŁAWA X W KRAINĘ LITERATURY
Sala Anny Jagiellonki, godz. 17:00
Bilety: 15 zł
Unikalne teatralne czytanie pomorskiej sztuki dramatycznej z początku XVI w. o Bogusławie X, jego żonie Annie i ich dworze, autorstwa nadwornego pisarza Johanna Kitschera. W interpretacji znakomitych szczecińskich aktorów: Arkadiusza Buszko, Joanny Matuszak, Pawła Niczewskiego oraz Konrada Pawickiego, dawna tragikomedia ożywa i ukazuje gorące emocje oraz trudne dylematy, których świadkiem były mury książęcego zamku.

Premierowe wykonanie sztuki odbyło się w 2023 r. i zostało entuzjastycznie przyjęte przez zamkową publiczność. Aktorska interpretacja towarzyszyła promocji pierwszego przekładu na język polski pierwszego dramatu nowołacińskiego powstałego w Szczecinie pt. „Tragikomedia o wyprawie do Jerozolimy Najjaśniejszego Księcia Pomorskiego” (Tragicocomedia sive de Iherosolomitana profectione Ilustrissimi Principis Pomeriani) z 1501 roku Johanna Kitschera. Książka została wydana wspólnie przez Zamek Książąt Pomorskich i Książnicę Pomorską.

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zamkowe Dziedzińce, godz. 18:00
Wstęp wolny
Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej Zamku (Duży Dziedziniec)

Przebieg trasy spaceru:
– Dziedziniec Duży (specjalnie podświetlony zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne)
– Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100)

Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki, który specjalnie z tej okazji zostanie podświetlony.

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety