20-05-2021 / GODZ.17:30 - 18:30 / Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Beata Ścibakówna czyta Leśmiana

Szczeciński Salon Poezji

Wiersze Bolesława Leśmiana czyta Beata Ścibakówna

20 maja (czwartek), godz. 17:30

Dziedziniec Menniczy, bilety 10 zł

 

Prowadzenie: twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji Michał J. Kawecki

Oprawa muzyczna: Oleg Wolański (akordeon)

Wiersze Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych poetów XX wiek usłyszymy w interpretacji Beaty Ścibakówny, aktorki Teatru Narodowego w Warszawie.

Bolesław Leśmian znany jest głównie jako autor niezwykłych erotyków, co przyniosło mu miano twórcy współczesnego języka miłosnego polskiej literatury. Na potrzeby swoich wierszy stworzył wiele neologizmów, które dziś określa się mianem leśmianizmów. Najważniejszym bohaterem swojej poezji uczynił naturę, którą postrzegał jako żywioł metafizyczny. W swojej twórczość mieścił niezwykłe poetyckie światy pełne ponadnaturalnych zjawisk i istot.

Beata Ścibakówna – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W latach 1992–1997 aktorka Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Współpracowała z teatrami warszawskimi: Komedia, Bajka, Polonia, Syrena, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Od roku 1997 aktorka stołecznego Teatru Narodowego.

Wyróżniona za rolę Klary w Ślubach panieńskich Fredry w reżyserii Andrzeja Łapickiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie na 20. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1995). Nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą w przedstawieniu Teatru Telewizji, za rolę Elwiry w Mężu i żonie Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2016). Szerokiej publiczności znana jest ze znakomitych ról filmowych i popularnych seriali telewizyjnych.

Odznaczona Srebrnym (2005) i Złotym Krzyżem Zasługi (2017).

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Dziedziniec Menniczy

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00 .
  • tel. 91 434 83 65

Dodatkowe Informacje

Wydarzenie z zachowaniem obowiązujących aktualnie zasad reżimu sanitarnego.