Duży Dziedziniec

Richard Hess. Kreacje intymności

Richard Hess – Kreacje Intymności

Wstęp wolny

Wstęp na zamkowe dziedzińce codziennie w godz. 6.00 – 23.00.

 

Na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich można oglądać prace Richarda Hessa (1937-2017), jednego z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich.

Artysta ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką, tworzył także przejmujące portrety osadzone społecznie, historycznie czy politycznie.

Prace artysty znajdują się w wielu europejskich instytucjach i prywatnych zbiorach. W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. „Kreacje Intymności”. Obecnie na dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie:

“Koniec Wojny” fragment pomnika “Jeździec IV”, 1991, brąz

“Wielki Minotaur II”, 1989, brąz

“Wielka susząca włosy”, 1983, brąz

“Wielka krocząca”, 1981, brąz

“Kariatyda III”, 1998″, brąz

 

 

Richard Hess (1937-2017) był jednym z najważniejszych artystów europejskich okresu powojennego, specjalizującym się w rzeźbie figuratywnej.

W latach 1957-1962 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych w Berlinie. Był jednym z uczniów profesora Bernhardta Heiligera (1962-1963), a po 1965 roku asystentem Jürgena Webera i Waldemara Grzimka. W 1971 roku otrzymał stanowisko wykładowcy, a w 1980 roku tytuł profesora na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bielefeld. Za swoją twórczość został uhonorowany Nagrodą Artystyczną miasta Darmstadt oraz nagrodą na Biennale Rzeźby w Bad Homburg v. d. Höhe. Jego prace były prezentowane szerszej publiczności m.in. podczas 46. biennale sztuki współczesnej w Wenecji w 1995 roku.

W trwającej ponad pół wieku działalności artystycznej, wbrew dominującym tendencjom, jako jednemu z nielicznych twórców udało mu się przywrócić rzeźbie figuralnej należne jej miejsce na polu sztuki. Poprzez podejmowane tematy – aktualne i sugestywne, często dotykające kwestii społecznych i politycznych – starał się mówić o tym, co znajduje się u podstaw ludzkiego życia: o miłości i cierpieniu, o posiadaniu i oddaniu, o zwycięzcach i ofiarach. Jego inspiracja człowiekiem jako jednostką skupiała się głównie wokół kategorii wolności – wartości najwyższej, której nie powinna ograniczać żadna instytucja ani zbiorowość.

Celem przełamania nadmiernego schematyzmu często zwracał się ku minimalistycznym rozwiązaniom. Obecny w jego dziełach silny pierwiastek fizyczny i zmysłowy – monumentalny i majestatyczny – jest źródłem klasycznego piękna, a także jednym z walorów wpływających na ich ponadczasowość.

***

„Rzeźba to forma!

Wielkość i przestrzeń są jedynymi środkami, za pomocą których twórca może wyrazić siebie.

Każdy rzeźbiarz musi odnaleźć własne miejsce pomiędzy naturą a geometrią. Jeśli zbytnio zbliży się do natury, dzieło stanie się bezkształtne, jeśli zbytnio zbliży się do geometrii, stanie się sztywne. Miejsce między tymi dwoma biegunami musi dla każdego leżeć gdzie indziej.

Nie należy też zapominać o zewnętrznej strukturze rzeźby, która nadaje jej stabilność i przejrzystość.”
– Richard Hess

 

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Duży Dziedziniec

Bilety