Wystawy w Skrzydle Południowym Zamku

WYSTAWY W SKRZYDLE POŁUDNIOWYM

Skrzydło Południowe, wejście L
Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 17:00
Bilety 10 i 6 zł (ulgowe)

WŁADCY DAWNEGO POMORZA – SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
Wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.

Fragment sarkofagu książęcego. Na szarym tle rzeźbiona złota głowa lwa.

 

SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.
Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.
Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.

Element wystawy Sztuka i rzemiosło artystyczne XVI i XVII w. Fragment tkaniny, widać na nim dwie postaci: jedna z nich trzyma w dłoni nóż kierując go w stronę drugiej, druga klęczy.

 

POMORSKIE FUNERALIA
Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.

Element wystawy Pomorskie Funeralia. Na zdjęciu rzeźba popiersia mężczyzny z długą, brązową brodą.

Miejsce

Skrzydło Południowe Zamku, wejście L

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 10 zł
Dzieci
miejsca standardowe 6 zł
Kup online